Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Технологиялық карта: Туған өлкені мекендейтін жабайы аңдар

Технологиялық карта: Туған өлкені мекендейтін жабайы аңдар

Акжигитова Раушан Жумановна
Акжигитова Раушан Жумановна
DOCX
132
0

Бұл материал «Шәріптоғай негізгі мектебі» КММ-нің шағын орталығында ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы болып табылады. Онда тәрбиеленушілерге туған өлкесінде кездесетін жабайы аңдар туралы білім беру мақсатымен әртүрлі әдіс-тәсілдер ұсынылған. Тәрбиеші Акжигитова Раушан Жумановна сабақ барысында сұрақ-жауап, дидактикалық ойындар және сюжетті-рөлдік ойындарды қолданып, балалардың білімін арттыруға тырысады.

Сабақтың мақсаты - балаларға жабайы жануарлардың дене бөліктерін ажырата білу, олардың сипаттық белгілерін тануға үйрету. Сондай-ақ, табиғатты сүю мен оны қорғауға тәрбиелеу. Балалар ойын арқылы жабайы жануарлармен танысып, олардың қоректену тәсілдерін меңгереді, сондай-ақ, жануарлардың төлдерін де ажырата алады. Мысалы, аю мен оның қонжықтары, қасқыр мен бөлтіріктер, түлкі мен оның мыршайлары арасында айырмашылықтарды анықтай алады.

Көрнекі құралдар ретінде ертегі кейіпкерлерінің маскалары, суреттер, аудиотаспа, жапсырмалар қолданылатын болады. Барлық бейне-материал балалардың қызығушылығын оятып, танымдық қабілеттерін арттыруға көмектеседі. Сабақ барысында балалар Бауырсақтың қызықты оқиғаларына қатысады, себебі Бауырсақ арқылы ойын элементтері арқылы белсенділік көрсетуі тиіс. Балалар өздерінің белсенділігі арқылы сабақтың қызықты өтуіне көмегін тигізіп, әрі қарайғы тапсырмаларға да жаттығады.

Нәтижесінде, балалар жабайы аңдар, олардың мекендеу ортасымен танысады, табиғаттың жанды бөлігін қорғаудың маңыздылығын түсінеді. Осының барлығы балалардың экологиялық сауаттылығын арттырып, арасында командада жұмыс істеу, бір-біріне көмек көрсету, сұрақтарға жауап беру дағдыларын дамытады. Мұндай сабақтар арқылы балалар тек білім алып қана қоймай, рухани, эмоционалдық, әлеуметтік қабілеттерін де нығайтып, болашақта табиғатқа жаны ашитын азаматтар болып қалыптасады.

Предпросмотр

ШҚО Көкпекті ауданы
«Шәріптоғай негізгі мектебі» КММ шағын орталығы
тәрбиеші Акжигитова Раушан Жумановна
«Балапан» ІІ кіші тобында ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Білім саласы: таным
Пән: жаратылыстану
Тақырыбы:Туған өлкені мекендейтін жабайы аңдар
Мақсаты:
1. Туған өлкені мекендейтін жабайы аңдар туралы қарапайым түсініктер беру, олардың дене бөліктерін ажыратуға үйрету.
2. Жабайы жануарлардың сипаттық белгілерін байқай білуге үйрету арқылы зейіндерін дамыту .
3. Табиғатты сүюге және оған қамқор болуға тәрбиелеу .
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, дидактикалық ойындар, тыңдау, көрсету, «сәйкестендіру», сюжетті-рөлдік ойын, «топтастыру»
Көрнекі-құралдары: ертегі кейіпкерлерінің маскалары, суреттер, суреттер жапсырылған шеңбер, аудиотаспа.
Сөздік жұмыс: қонжық, көжек, еңлік, елік.
билингвальды компонент: аю – медведь, түлкі – лиса, қасқыр – волк, елік – косуля, тиін – белка, кірпі – еж.

Қызмет кезеңдері

                 Тәрбиеші қызметі

Балалардың қызметі

Мотивациялық-қозғаушылық

Шаттық шеңбері:
Армысың, нұрлы күн!
Армысың ашық аспан!
Армысың, жер-ана!
Армысыңдар, достарым!

Балалар мұғаліммен амандасады.
Шаттық шеңберін орындайды.

Ұйымдастырушылық-ізденістік



















Біз Қазақстанның қай аймағында тұрамыз?
Дұрыс, Шығыс Қазақстанда. Ауылымыз Шығыс Қазақстанның Көкпекті ауданында орналасқан.
Көңілді музыка ойнайды. Бауырсақ кіреді.
Балалар, қараңдаршы. Мынау Бауырсақ қой. Есімізге түсірейікші ертегі қалай басталады?

Бауырсақ ата мен әжесінен қашып келе жатып, біздің өлкеміздің орманына жетіпті. Ертегі желісімен Бауырсақ алдымен кімді кезіктірді, балалар?
Дұрыс. Қоян.
Қоян кіреді.
-Бауырсақ, қайда барасың? Менің тапсырмамды орындасаң, мен сені жіберемін.
Бауырсақ: Балалар, маған тапсырманы орындауға көмектесіңдерші.
Ал, балалар, Бауырсаққа көмектесейік.
«Жануарларды топтастыру» д/о
Балалар, тақтадағы суреттерге назар аударайық. 1-сурет- орман,
2-сурет - үй маңы.
Алдарыңда жатқан жануарларды өз мекендеріне орналастыру арқылы оларды екі топқа бөлесіңдер. Ал қане, қай топ бірінші болады?

  • Жарайсыңдар. Орманда, тауда, далада мекендейтін жануарлар қалай аталады? Үйде мекендейтін жануарлар ше?

  • Дұрыс айтасыңдар. Жануарлар үй жануарлары мен жабайы жануарлар болып екіге бөлінеді. Сендер топтастырған жануарлардың бәрі де біздің өлкеде кездеседі.

Ауызша сипаттама беру.
Қоянның ұзын құлақтары бар. Ол жыл мезгіліне байланысты түсін өзгертетді, қыста ағарады, жазда сұр түсті болады.
Түлкі - сары немесе жирен түсті жабайы аң . Ол орманда мекендейді Түлкінің ұзын , өте әдемі құйрығы бар. Ол өте қу , айлакер болады .
Бұл - қасқыр . Қасқырдың түсі сұр , құйрығы ұзын, тісі өткір .
Елік – өте нәзік жануар, шөппен қоректенеді, далада мекендейді.
Аю – ірі қоңыр түсті жануар, жеміс-жидектерді, балды жеуді жақсы көреді. Қорбаң-қорбаң етіп жүреді.

  • Ал, Қоян, қалай ойлайсың, балалар тапсырманы дұрыс орындады ма?

Қоян: -Жарайсыңдар, балалар.
Бауырсақ аман есен Қояннан құтылып ары кетті.Бір кезде қасқырдың дауысы естіледі.
– Балалар, ол ненің дауысы
Қасқыр шықты. Қасқыр: -Бауырсақ, менің тапсырмамды орындасаң, сені жемеймін.
Балалар, қасқыр да да Бауырсақты жібергісі келмейді. Оның тапсырмасын орындауға көмектесеміз бе?
Қасқыр үнемі аш жүргендіктен, оның тапсырмасы да тамаққа қатысты екен.
«Немен қоректенеді?» ойыны. тақтада бір жақта жануарлар, екінші жақта олар жейтін тағамдардың суреттері берілген. Сендерге оларды сәйкестендіру керек.
Қасқыр: - дұрыс орындадыңдар, балалар. Мен Бауырсақты жіберемін.
Балалар, Бауырсақ та, біз де шаршап қалдық. Орнымыздан тұрып жаттығу орындап, сергіп алайық.
Сергіту сәті.
Секірейік, секірейік,
Ұзын құлақ қоянша.
Шаршағанды басайық,
Сонда болар тамаша.
Бауырсақ Қасқырдан құтылғанына қуанып ары кетті. Балалар, ертегіде Бауырсақ енді кімді кезіктіреді?
Әрине, аюды. Содан кейін?
Дұрыс, түлкіні.
Аю мен түлкі кіреді.
Балалар, Аю мен Түлкінің тапсырмаларын топпен орындап, Бауырсаққа көмектесейік.
1-топ. Аюдың тапсырмасы.
«Жануарлар мен олардың төлдері»
Аю – қонжық
Қасқыр – бөлтірік
Қоян – көжек
Түлкі – мыршай, жаутаң
Елік – еңлік
Шеңбердің ішінде жануарлар суреттері жапсырылған (аю, түлкі, қасқыр, қоян, елік, кірпі, тиін). Әр берілген жануардың жанына төлінің суретін қыстырғыштармен қыстыру керек.
2-топ. Түлкінің тапсырмасын орындайды.
Қап, қараңдаршы, балалар, түлкі мұңайып отыр екен. Ай, ай, ай, түлкі өзінің керемет әдемі құйрығынан айырылып қалған екен. Біз оған көмектессек, бәлкім, ол Бауырсақты жемейтін шығар.
«Құйрық кімдікі?» ойыны.
Суреттегі жануарлардың қасына желіммен құйрықтарын жапсыру.

Тамаша, балалар, сендер Бауырсақты түлкіден құтқарып алдыңдар. Рахмет сендерге.
Енді ол аман-есен ата-әжесінен қайтар. Біз онымен қоштасайық.
Қош бол, Бауырсақ!
Бекіту. Сонымен біз Бауырсақпен бірге серуендеп келдік. Қандай жаунарлар кездестірдік?
–Дұрыс.

Балалар сұраққа жауап береді.


Бауырсақты әжесі пісіргеннен кейін терезеге суытып қояды, Бауырсақ қашып кетеді.


Қоян






Балалар
жануарлар суреттерін тақтаға орналастырады.

Жабайы
Үй жануарлары
















Қасқырдың


Иә



Суреттерді маркермен сәйкестендіреді




Балалар орындарынан тұрып, жаттығуды орындайды.


Аю, түлкі






Шеңбердегі жануарлардың қасына төлдерін қыстырғышпен қыстырады





Суреттегі құйрықсыз жануарлардың құйрықтарын жабыстырады.


Қоштасады
Аю, қасқыр, қоян, елік, түлкі, тиін, кірпі

Рефлексивті-түзету

Балалар, сендер бүгін игі іс жасадыңдар. Бауырсаққа көмектесіп, оның аман алып қалдыңдар. Жарайсыңдар. Сендер өздерінді қалай бағалайсыңдар?

 Балалар өздерін «бас бармақ» тәсілімен бағалайды.
 


Күтілетін нәтиже:
Біледі: Туған өлкеде кездесетін жабайыжануарлардың, олардың төлдерін, әр жануардың сипатты белгілерін
Түсінеді:табиғатты қорғау қажеттілігін
Меңгереді: Сөздерді анық айтып, тәрбиеші сұрақтарына нақты жауап беріп үйренуі керек.