Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Сабақтың тақырыбы: Қандай ойыншық?

Сабақтың тақырыбы: Қандай ойыншық?

Дусупова Айжан Амантаевна
Дусупова Айжан Амантаевна
DOCX
176
4

Сабақтың мақсаты — балалардың ойыншықтар туралы білімдерін тереңдету және қазақ тілінде сөздік қорын молайту. «Қандай ойыншық?» тақырыбында өткен сабақта балалар түрлі ойыншықтардың аттарын біліп, олардың формалары мен қолданылуын талқылайды. Әрбір бала өз ойыншықтары туралы 3-4 сөйлем құрастыра алуға тиіс.

Сабақта диалогтық әдіс арқылы балалардың сөйлеу дағдыларын дамыту, сонымен қатар, ойыншықтарды күтіп ұстауға үйрету негізгі міндет болып табылады. Нәтижесінде, балаларды сөздің дыбыстық құрамына, мәнерлі сөйлеуге үйрету — сабақтың маңызды аспектілері. Балалар өз ойыншықтарымен қарым-қатынас жасай отырып, олардың қалай дыбыстайтыны жөніндегі сұрақтарға жауап беруі керек.

Көрнекіліктер ретінде қуыршақтар, үй жануарларының мүсіндері мен үлестірмелі суреттер қолданылып, сабақ барысында ойындар мен Түркияда балалармен шет тілдері арқылы байланыстыра отырып, сабақтың мақсатын жүзеге асыруға мүмкіндік туады. Әңгімелесу және түсіндіру тәсілдері арқылы балалар ойыншықтарды қолдану және олардың өзара әрекетін үйренеді, бұл әдістер оқу процесін жандандырады.

Сабақтың сонында балалар танымал «Ұшты-ұшты» және «Асық» ойындарын ойнау арқылы алған білімдерін тәжірибеде пысықтайды. Сонымен қатар, музыкалық ойындар мен шығармашыл қызметтер жүргізіліп, жас ұрпаққа қазақ мәдениетінің құндылықтарын танытуға мүмкіндік қолданылады.

Предпросмотр

Мұғалімі: Дусупова А.А
Күні: 19.12 Сыныбы:0
Сабақтың тақырыбы:Қандай ойыншық?.
Сабақтың мақсаты: Өткен тақырыптар бойынша меңгертілген білімдерін тиянақтау. Диалог түрінде әңгімелесу дағдыларын кеңейту. Қайда? Қандай? Қайдан? сұрақтарына дұрыс жауап ойлап айтуға үйрету. Ойыншықтарды күтіп ұстау дағдыларын қалыптастыру.
Сөз ішінде дыбыстарды дұрыс айтуға, мәнерлі сөйлеуге жаттықтыру.
Өз ойыншықтары туралы 3-4 сөйлем құрастыра білу.
Сөздік жүмысы: Ойыншық, ойыншықтар, үй жануарларының — (ат арба, түйе, бота) пішіндері.
Көрнекіліктер: қуыршақтар, үй жануарларының мүсіндері, не үлестірмелі суреттер, қоян, қой, қозы.
Әдіс-тәсілдер: Әңгімелесу, әңгімелеу, түсіндіру, дербес ойын-жаттығулар орындату.
Сабақтың барысы: Тәрбиеші:- Балалар, біз бүгін өздерің күнде ойнайтын ойыншықтардың атын қазақша айтуға үйренеміз.
Сұрақтар. Кімнің қандай ойыншығы бар? Балалар өз ойыншықтары туралы қазақша, орысша айтуға тиісті. Біздің бөлмеде қандаій ойыншықтар бар? Үстел үстіндегі арнайы әкелген ойыншықтарды көрсетеді. Мынау — арба дейді де балаларға қайталатады.
Мынау не?
—Ол қой.
Мынау не?
—Ол қозы.
Сендер осы ойыншықтармен қандай ойын ойнағыларын, келеді?
2 ойын. “Қуыршақты серуенге шығару” т.б. Қуыршақ серуендеу үшін не керек? Қуыршақты киіндіруді, атты арбаға жегуді көрсетіп сөйлеседі.
Сергіту “Ойыншықтар” әніне қимыл-қозгалыс жасату.
Бұрын меңгертілген сөздерді қосып сөйлем құрату.
Ойын. “Кімде не бар? Кім не істеді? Қандай? Қайда? Кімнің?” сұрақтарына жауап ойластыратын қима суреттерді беріп, кімде қандай сурет бар? Сұрақтарын қояды. Балалар сөйлем құрастырады. Немесе өз ойыншықтары туралы айтады. Әсет қайда жүр? Не істеді? Әжесі не істеп отыр? Мысық (ойыншық) қайда тұр? Доп қайда жатыр?
Сөздің дыбыстық жағын дұрыс айту. Қ, ғ, і, ү, ү дыбыстарының айтылу ерекшелігін, сөйлеу мүшелерінің қатысын көрсетіп түсіндіру.
Торғай-торғай тоқылдақ,
Жерден тары шоқып ап — деген сияқты халық өлендерін айта отырып, ғ дыбысының айтылуын көрсету. Дыбысталатын ойыншықтармен ойнату.
Телефонмен сөйлесу ойыны. Отырған балаларды қатарынан сөйлестіру. Тәрбиеші екі балаға ағасы мен інісі болып сөйлесуді ұсынады.
—Тындап тұрған кім?
—Мен, ағаң Ғалым.
—Қанат бар ма?
—Иә, бар.
—Әкем бар ма?
—Әкем жоқ.
—Үлжан қайда?
—Үлжан тәтем мектепке кетті.
Біршумақ өлең оқылады.
Ойыншықтар
Біздерде бар қыршақ,
Бұзау, қозы, құлыншақ.
Ойыншықтар тындайды,
Емес олар ұрыншақ.
Н. Әлімқулов
Балалар осы өленде аталған ойыншықтарды бөлмеден тауып, ойыншықтардан көрсетеді. Атын атайды.
Ойыншықтар қайда тұр? Сұрағына ойыншықтардың орналасуына қарай балалар жауап береді.
Қозы үстелдің үстінде. Қоян үстелдің астында. Бұзау, бота ойыншық бұрышында. Қуыршақтар шкафтың ішінде т.б.
Тәрбиеші: -Балалар сендер үй жануарлары қалай дыбыстайтынын білесіндер ме?
Иә.
Тәрбиеші:- Мынау түйе, оның арқасында екі өркеші бар. Түйе боздайды-деп өзі үндеп естіртеді де. Ал, қой не істейді?
Маңырайды.
Сиыр ше?
Мөңірейді.
Жылқы кісінейді тәріздес сөйлем құрастырады.
Осыдан соң, балаларға танымал “Ұшты-ұшты”, “Асық” ойындары ойнатылады.
Музыкалық ойын. “Ортеке” (Роза Бағланова орындайтын) әуені табылса, балалар бет перделер киіп, билеп жүріп ойыншықтарды көрсетеді.
Хрестоматиядан Қ. Мырзалиевтің “Ойыншықтар” деген өлеңінен үзінді оқылады. Оқулықтағы (Кім не істеді?) — Өз қалаулары бойынша ойыншықтардың суретін салады.
Серуен кезінде “Дүкенде не бар, не жоқ” ойынын ойнату. Ойыншықтарды қазақ тілінде дұрыс атап айту.


Сабақтың максаты. Бұрын меңгертілген білімдерін тиянақтау. Ойыншықтары туралы қазақ тілінде айта білу дағдыларын жетілдіру. Сөз қорларын жаңа сөздермен кеңейту.
Сөздің дыбыстық құрамын дұрыс айтуға үйрету.
Сөйлемді дұрыс құрастыру. Жалаң, жайылма сөйлем құрастыруға үйрету. Өз ойыншықтары туралы 3-4 сөйлем түрінде әңгімелей білу. Шығарма оқу.
Қошақан
Қошақан-ау, қошақан,
Гүл берейін жейсің бе?
Гүлімді жеп қолымнан
Рахмет, дейсің бе?
О. Түрманжанов
Жумбақ.
Кезікті бір жануар,
Үстінде екі тауы бар.
Мойны үзын, көзі үлкен,
Не екенін тауып ал.
(Түйе)
Ойыншықтарды мүсіндету.
Серуенкезінде “Менің төлім кайда?”
Үй жануарлары (балалар) өз төлдерін іздестіреді.