Экологиялық соқпақ: білім беру мен табиғаттың үндестігі
Қазіргі заманда экология – әлемнің маңызды бөлігіне айналды. Экологиялық соқпақ – бұл балалардың экология тақырыбындағы білімдерін кеңейту, табиғатқа деген қамқорлығын тәрбилеу, сонымен қатар олардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға арналған мүмкіндік.
Сабақ барысында балалар экологиялық соқпақтар арқылы табиғаттың жанды және жансыз үрдістерімен танысады. Олар әртүрлі әдістермен, мысалы, сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыстар және дидактикалық ойындар арқылы сабаққа белсене қатысады. Жанды табиғат пен жансыз табиғат арасындағы айырмашылықтарды түсінеді, экологияның маңызын жете меңгереді.
Сонымен қатар, балалар табиғатқа негізделген жұмбақтар мен шығармашылық жұмыстар арқылы өте қызықты әрі танымды сабақтарға қатысады. Тәрбиеші балалардың белсенді қатысуын қамтамасыз етеді, оларға экологиялық соқпақтардың жүйесі мен мәні туралы түсінік береді. Сабақ барысында балалар топта жұмыс істеп, жаңа білім алу үшін өзара пікір алмасады.
География, биология, экология пәндерінен алған білімдерін өмірде пайдалану үшін табиғатқа деген қамқорлығын арттырады. Осындай экологиялық соқпақ сабақтары арқылы балалардың отансүйгіштік, еңбекқорлық, және табиғатқа деген сүйіспеншілігі тәрбиеленеді. Бұл сабақтардың нәтижесі – болашақта экологиялық біліммен қаруланған жас ұрпақтың қалыптасуы.
Білім беру саласы: « әлеуметтік орта» 7.04.2016
Білім бөлімі: экология негіздері
Тақырыбы: Экологиялық соқпақ (1 бөлім)
Мақсаты:
Экологиялық соқпақтармен таныстыру.
Ойлауын, зейіні, қиялын, сөздік қорын дамыту.
Еңбексүйгіштікке, табиғатқа деген қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу.
Әдіс- тәсілдер: түсіндіру,сұрақ-жауап, көрсету.
Көрнекі құралдар: суреттер,әліппе-дәптер
Үштілдік қосылыс: құстар-птицы-бердс,жануар-зверь-энимал
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
I.Ұйымдастыру кезеңі | Балаларды дөңгелендіре тұрғызып, төмендегі өлең жолдарын оқимын: | Балалар педагогпен бірге өлеңді қайталайды. |
II.Ұйымдастыру-ізденушілік кезең | Сұрақ-жауап: Жұмбақ жасыру:
Дидактикалық ойын: Тез тап Екінші соқпақ:Тіршілік иелері Суретпен жұмыс: Тақтаға плакат ілінеді. Үштілдік қосылыс:құстар-птицы-бердс,жануар-зверь-энимал Дидактикалық ойын: Төлін тап Сергіту сәті: Үштілдік қосылыс:құстар-птицы-бердс,жануар-зверь-энимал Үшінші соқпақ: Ғарыш әлемі Шығармашылық жұмыс: Зымыран суретін салу | Қазір көктем жыл мезгілі Автобусы шофер жүргізеді. Аялдамада тоқтайды. Ойын ойнайды. Тақтаға назар аударады. Үштілдік қосылыс:құстар-птицы-бердс,жануар-зверь-энимал Сиыр-бұзау Бұғының үйі үлкен Үштілдік қосылыс:құстар-птицы-бердс,жануар-зверь-энимал Меніңше бұл не зымыран, немесе ұшақ, немесе вертолет. Балалар суретке қарап зымыран суретін бейелейды, кейін бояп, әрлейді. |
III.Рефлексивті-коррекциялаушы кезеңі |
| Экологиялық соқпақтарға саяхат жасадық |
Күтілетін нәтиже: Құстар, Үй жануарлары, Байқоңыр-ғарыш айлағы сияқты тақырыптарды біледі.
Білім беру саласы: « әлеуметтік орта» 22.04.2016
Білім бөлімі: экология негіздері
Тақырыбы: Экологиялық соқпақ (2 бөлім)
Мақсаты:
Экологиялық соқпақтармен таныстыру.
Ойлауын, зейіні, қиялын, сөздік қорын дамыту.
Еңбексүйгіштікке, табиғатқа деген қамқорлық жасай білуге тәрбиелеу.
Әдіс- тәсілдер: түсіндіру,сұрақ-жауап, көрсету.
Көрнекі құралдар: суреттер,әліппе-дәптер
Үштілдік қосылыс: құстар-птицы-бердс,жануар-зверь-энимал
Әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
I.Ұйымдастыру кезеңі | Балаларды дөңгелендіре тұрғызып, төмендегі өлең жолдарын оқимын: | Балалар педагогпен бірге өлеңді қайталайды. |
II.Ұйымдастыру-ізденушілік кезең |
Ендеше бүгін сол соқпақтарға саяхатымызды жалғастырайық. Бірінші аялдама: Мен, және менің отбасым. -Отбасы дегеніміз не? Отбасы туралы өлең айтады: Екінші аялдама:Мамандықтар әлемі Жұмбақ жасырады: Сергіту сәті: Үшінші аялдама: Мемлекеттік рәміздер -Балалар біз қай мемлекеттің азаматымыз? Шығармашылық жұмыс: |
Отбасы аялдамасына келеді. Отбасы туралы өлең айтады: Мамандықтар аялдамасына келеді. Мамандықтар туралы білімдері тексеріледі. Меніңше бұл бише, себебі олар түрлі қимылдар жасайды. Меніңше бұл шашты жөндейтін шаштараз Бұғының үйі үлкен Мемлекеттік рәміздер әлеміне келеді. Шығармашылық жұмыстарна кіріседі. |
III.Рефлексивті-коррекциялаушы кезеңі |
| Экологиялық соқпақтарға саяхат жасадық |
Күтілетін нәтиже: Мемлекеттік рәміздер, мамандықтар,отбасы тақырыптарын біледі.