Күзгі табиғат: Сурет салу, зерттеу және түсіну
Сабақтың мақсаты - балалардың күзгі табиғат туралы түсініктерін кеңейту, күзге қатысты нақыл сөздерді таныстыру, сонымен қатар ауа-райының ерекшеліктерін бақылап, тәрбиелеу.
Сабақ барысында балалар күзгі сары табиғаттың әсемдігін, жапырақтардың түсін, күздің әкелетін жаңалықтарын суреттеу арқылы, шығармашылық бағыттағы тапсырмаларды қызығушылықпен орындауға мүмкіндік алады.
Күз дегеніміз - молшылық, адамдардың еңбегінің, тер төгіп жинаған өнімдерінің қанатын кеңге жайып, қол жетімді ету уақыты. Күзде дәнді дақылдардың пісіп-жетілуі, жемістер мен көкөністердің толысып, дайын болуы, жапырақтардың сарғайып, түсіп жатуы - бізді жақсы көңіл-күйге бөлеу үшін деп сипатталады.
Сонымен қатар, балалар күзде орын алатын өзгерістерді су мен ауа арасындағы тепе-теңдік арқылы қалыптастыра отырып, табиғатты қорғау қажеттілігі туралы ойлана алады. Мұндай қатынастар күздің берекесін арттыру мен оның маңызына терең арнап зерттеу жүргізу үшін қажет.
Оқушылар күзгі табиғаттың ерекшеліктерін сипаттау және онымен танысудың қызықты жолдарын білу арқылы өз бетінше әрекет ету дағдыларын қалыптастырады. Күз – табиғаттың жаңа туындылары мен жаратылысына бай мезгіл, ондағы болып жатқан өзгерістер балалардың танымдық қызығушылығын арттыруда маңызды рөл атқарады.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«19» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Бөлім:Сурет салу
Тақырыбы:«Күзгі орман»
Мақсаты:Инновациялық технологияларды қолдана отырып қылқаламмен және бояумен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру, сүйкей жағу арқылы қағаз бетіне дақ түсіру кезіндегі қолдың қимыл-қозғалысын дамыту, ұқыпты жұмыс істеуге үйрету, тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: себет, тұғыр.
Қолданады:акварель бояуы, ақ қағаз, қылқалам, су сүрткіш және тұғырлар, интерактивті тақта, күзгі орманның суреті.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық | Шаттық шеңбері.
Осы кезде есікті қағып ақ лақ кіреді (күтуші әкеліп береді).
Интерактивті тақтаны қолдану.
| Балалар шеңберге тұрып, бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді. Ақ лақтың бірден әкеліп көрсеткен суреті туралы әңгімелейді. Далада бақылағандары, ағаш бұтақтарындағы жапырақтар азайғанын, жерде түсіп жатқан жапырақтар күннен-күнге көбейгенін әңгімелеп айтады. Тәрбиешінің көмегімен «жер алтын сары жапырақтармен көмкерілген» деген ой қорытады. |
Ұйымдастырушылық- ізденістік | Күз туралы бір шумақ өлең оқу.
Дербес жұмыс, жеке көмек көрсету. | Күз туралы өлеңді тыңдайды. Балалар алдарындағы ағаштар салынған қағазға түсіп келе жатқан жапырақтарды салып көреді. Қылқаламмен бояуды сүйкей жағу тәсілімен қағазға жапырақтардың суретін салады. Бояу түстерін өздері таңдайды.
Балалар мұқият тыңдап отырады. |
Рефлексиялық-түзетушілік | Балалардың суреттеріне ауызша баға беріледі. | Балалар өздерінің салған суреттерін тамашалайды, басқалардікімен салыстырады. |
Жеке жұмыс: Шабденова Амина, Маратқызы Әмина, Даниярұлы Әділбекке акварель бояуымен ұқыпты сурет салға дағдыландыру.
Күтілген нәтиже:
Біледі: Күзгі жапырақтардың ерекшеліктері жайында түсініктері қалыптасады.
Игереді: Қылқаламмен, бояумен қағаз бетінде дұрыс жұмыс жасау, жапырақтарды үлгідегі тәрізді етіп икемді әрі шебер салу дағдысын игереді.
Меңгереді: Ұқыпты жұмыс істеуді меңгереді.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«19» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Әлеумет»
Бөлім:Өзін-өзі тану
Тақырыбы:«Мен қандай баламын?»
Мақсаты:Әрбір баланың жеке тұлға екендігін түсіндіру. Қыз бала мен ұл баланың ерекшеліктері туралы түсінік беру. Өзін-өзі тануға деген қызығушылықтарын арттыру. Өзара жағымды қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: құндыз, керік
Қолданады:«Өзін-өзі тану» әлемінің картасы, дәптер, хрестоматия, ойыншық жүрекше, бала санына қарай айна.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Шаттық шеңбері.
| Балалар шаттық шеңберін құрып тұрып, бір-бірлеріне шын жүректен мақтау сөздер айтады. | |
Ұйымдастырушылық- ізденістік | Әңгімелесу:
Әңгімелеу.
Ойын: «Мен қандаймын?»
- балалар ұлдар мен қыздар болып бөлінеді екен;
Дәйексөз: | Балалар «Өзін-өзі тану әлемінің» картасына қызыға қарайды. Балалардың жауаптары. Балалар ертегіні мұқият тыңдап отырады. Балалардың жауаптары. Балалар ойынды қызыға ойнайды. Дәйексөзді қайталап айтады. Балалар сергіту сәтін қайталап айтады, қимыл-қозғалыспен бірге орындайды. Дәптермен жұмыс жасайды. Балалар ғажайып сөздерді қайталап айтады. |
Рефлексиялық-түзетушілік |
ұлдар – мықты, батыл; | Балалар мұқият тыңдап отырады. Балалар бір-бірлеріне тән қасиеттер айтып, тілектер білдіреді. |
Жеке жұмыс: Балаларға ұл мен қыздардың айырмашылықтарын айыра білуге үйрету.
Күтілген нәтиже:
Біледі: Қыз бала мен ұл баланың ерекшеліктері туралы.
Игереді: Әрбір баланың жеке тұлға екендігін.
Меңгереді: Өзара жағымды қарым-қатынас жасауды.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«20» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Коммуникация»
Бөлімі:Көркем әдебиет
Тақырыбы:«Күз жомарт» (өлеңді жаттау)
Мақсаты:Күздің ерекшеліктері туралы алған білімдерін толықтыру. Күз байлығы, оның алуан түрлілігі туралы айтып, өлеңді дауыс ырғағымен келтіре оқып жеткізу. Күз байлығы адамдардың еңбегімен келетінін ұғындыру, оны бағалай білуге тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: тоңазып, саудырап.
Қолданады:күз туралы суреттер, жеміс түрлері, жұмыс дәптерлері, түрлі түсті қарындаштар.
Билингвальды компонент: жомарт күз – щедрая осень, жапырақ – лист.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық | Шаттық шеңбері:
Жайдары болсын күніміз! | Балалар шаттық шеңберіне тұрады. |
Ұйымдастырушылық- ізденістік | Балаларға жұмбақ жасыру.
Қамбаға астық толатын,
Тоңазып атырап,
Сөздік жұмыс:
Саудырапдеп жапырақтардың сарғайып, қурап, жерге түсуін айтады.
Сыйлығыңа ризамыз.
Өлеңнің мағынасын түсіндіре отырып, түсініксіз сөздерді қайталату. | Балалар жұмбақтың шешуін табады.
Балалар өлеңді қайталай отырып жаттайды. Балалар жомарт күз туралы түсінгендерін айтып береді. Балалартоңазып, саудырап сөздерін бірнеше рет қайталап, мағынасын түсінеді. Қимылмен көрсетеді.
Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындайды. |
Рефлексиялық-түзетушілік | Жұмбақ шешу:
Қорытындылау, мадақтау. | Балалар жұмбақтың шешуін табады.
|
Жеке жұмыс: Айбек Кәусар, Мағаз Інжу, Серикова Гүлзейнепке Е. Өтетілеуұлының «Күз – жомарт» атты өлеңін қайталап, жаттатқызу.
Күтілген нәтиже:
Біледі: Өлеңдегі күздің ерекшеліктерін дауыс ырғағын келтіре қайталап, жаттайды.
Игереді: Жемістер мен көкөністер пісіп, жинайтын, еңбектенентін кез күз мезгілінде болатынын түсінеді.
Меңгереді: Жемістер мен көкөністер туралы жұмбақтардың шешуін табады. Ойын барысында жемістер мен көкөністерді ажыратады. Өлеңді мәнерлеп жатқа айтады.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«20» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Бөлімі:Мүсіндеу
Тақырыбы:«Көкөніс (қияр, сәбіз, қызылша)»
Мақсаты:Балаларды көкөністің пайдасын түсіндіре отырып, мүсіндеуге үйрету. Белсенділігін, шығармашылығын дамыту. Еңбекқорлыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Қолданады:үлестірмелі материал (көкөністің суреттері), муляждар, интерактивті тақта.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық | Шаттық шенбері; | Балалар қол қимылдарын жасайды,бір-бірін құшақтайды. |
Ұйымдастырушылық – ізденістік | Балаларға диск таспасынан арамшөп басып кеткен бақшаның суретің көрсету. Балалардың әр дұрыс жауабынан кейін арамшөптерді өшіріп отырады. Барлық сұраққа жауап берілген соң бақшаға қаптап көкөністер (қияр, сәбіз, қызанақ) шығады.
№1 үстелде сәбіздің муляжы.
Үлгіні көрсету, түсіндіру: | -Сәбіз, қияр т.б. -Дәрумені болады.
Балалар әуен ырғағымен билейді, айналады, музыка тоқтағанда балалар бірігіп, «салат» болып орналасады. Салатқа не қосылатынын білетін балалар бір-бірімен бірігіп тұра қалады.Қалған көкөністер көрмеге қойылады. |
Рефлексиялық- түзетушілік | Үш топтың жетекшілері балалардың жұмыстарын қарап шығып, мадақтайды. | Балалар ертегіні тындап,көкөністер туралы ұғымдары кеңейе түседі. |
Жеке жұмыс: Бахит Альтаир, Болатбек Аружан, Даниярұлы Әділбектің көкөністердің пайдасы туралы білімдерін бекіту, мүсіндеу дағдыларын дамыту.
Күтілетін нәтиже:
Біледі:көкөністер және жемістердің өзара айырмашылықтарын;
Игереді:заттық мүсіндеу;
Меңгереді:көкөністердің пайдасын;
«Көкөністер дауы» ертегісі. | |||
Бақшашы: | Өнім биыл тамаша! | Сәбіз, картоп, кәдіш пен қып - қызыл піскен қызанақ, | |
Тәрбиеші: | Көкөністер бір кезде жиыла қалып дауласты. | ||
Көкөністер: | Жиналып қаппыз бәріміз, | ||
Тәрбиеші: | Мақтаншақ бұршақ ортаға жүгіріп шықты. | ||
Бұршақ: | Кішкене түймедеймін мен | ||
Тәрбиеші: | Ызаланғаннан қызылша қып - қызыл болып кетті. | ||
Қызылша: | Мен де бір сөз айтайын | ||
Қырыққабат: | Мақтанғаннан не пайда | ||
Қияр: | Дәмім тілді үйірген | ||
Қарбыз: | Кім білмейді шалқанды? | ||
Сәбіз: | Кім бар сәбіз шырынын | ||
Қызанақ: | Піскен кезде қызанақ; | ||
Пияз: | Боламын мен дәмдеуіш, | ||
Картоп: | Мен ұялшақ картоппын | Бос айтысты қояйық, | |
Көкөністер: | Жиналып қаппыз бәріміз, | ||
Тәрбиеші: | Көкөністер бәрі де |
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«20» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Таным»
Бөлімі:Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру
Тақырыбы: «Заттардың қасиеті (пішін, шама). Заттарды биіктігіне, ұзындығына, ені мен қалыңдығына қарай салыстыру»
Мақсаты: Балаларды заттардың түрлі қасиеттерін тауып, заттардыәртүрлі белгілері бойынша салыстыруды, заттарды берілген белгілері бойынша топтастыруға үйрету.
Балалардың негізгі түстерді ажырата білу қабілетін дамыту; кеңістікке бағдарлау қабілетін күшейтуді, кеңістік қатынастарын (алдында, артында, ортасында) анықтауға үйретуді жалғастыру; баланың сөйлеу және талдау қабілетін дамыту. Ұжыммен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Қолданады: кеңістікті бағдарлауға арналған суреттер, 7 құртақандардың суреті
Сөздік жұмыс: салыстыру, ажырата алу.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық- қозғаушылық |
|
|
Ұйымдастырушылық-ізденістік |
Топтағы барлық балалармен осылай жұмыс істейді. Педагог бірнеше баланы тақтаға шығарып, оларды бір-бірінің артына қатарластырып қояды. Қалған балалар олардың белгілерін атап көрсетеді: үлкен-кіші, киімінің түсі, орналасқан жері.
Сергіту сәті: Тышқан шықты есіктен.
| Заттарды көрсетілген қасиеттері бойынша сипаттайды. Балалар тақтаға шығады және бір- бірінің артына тұрады. Топтағы балалардың аталған белгілерін анықтайды. Дәптердегі 1-тапсырманы орындайды, заттардың түсі мен өлшемін анықтайды. |
Рефлексиялық- түзетушілік | Тақырыпты қорынтылайды және балаларды тапсырмаларды ықыласпен орындағаны үшін мадақтайды. Балалардың тақырыпты түсінгенін тексеру үшін | 3-тапсырмадағы заттарды тапсырма бойынша бояйды. Сұрақтарға жауап береді: «үлкен-кішкентай», түс (кемпірқосақтың 7 түсінатап көрсетуге болады), кеңістіктегі орнын атап көрсетеді:алдында-артында, арасында, қасында. |
Жеке жұмыс: Ділдәбек Нұрдәулет, Жетпісбай Елнұр, Жүнісбек Асыланға суретке қарап заттың көлемін, түсін, орналасқан жерін сипаттауға дағдыландыру.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: заттардың қасиеттерін суреттейтін сөздерді: үлкен, кішкентай, орташа, негізгі түстер; заттың кеңістіктегі орнын білдіретін сөздерді; алдында,артында, алды, арсында.
Игереді : заттарды екі белгісі- түсі мен өлшемі бойынша салыстыруды;
Меңгереді: заттарды көрсетілген белгілері бойынша салыстыруды, заттың өлшемі мен түсін атап көрсетуді, оныңкеңістікте орналасқан орнын сипаттауды.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«21» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Коммуникация»
Бөлімі:Сөйлеуді дамыту
Тақырыбы:«Қорыққанға қос көрінеді» (орыс халық ертегісі)
Мақсаты:Ертегіні соңына дейін тыңдауға үйрету. «Г», «к» дыбыстарымен таныстыру. Балалардың сөйлеу шеберлігін, сөздік қорларын дамыту. Баланы өжеттілікке, батырлыққа тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: оймақтай.
Қолданады:қолайна, демонстрациялық құрал, жұмыс дәптерлер.
Билингвальды компонент: немере – внук, әже – бабушка, тауық – курица, шелек – ведро.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық |
Жұмбақтар:
Ішінен жібек шашылды.
Қырларда олар жаңбырмен өсті. | Балалар жұмбақты тыңдап, жауабын айтады.
|
Ұйымдастырушылық- ізденістік |
«Г» мен «к» дыбыстарының дұрыс артикуляциясы мынадай: ерін ашылып, тілдің ұшы астыңғы тістің түбіне тиеді. Тілдің үстіңгі жағы таңдайға тиеді. Дем жоғары көтеріліп, тіл мен таңдайдың арасынан шыққанда «к» дыбысы жасалады. Дауыс шымылдығының дірілінен «г» дыбысы естіледі. Бұл екі дыбыс та дауыссыз дыбыстар.
Гү-лім, кө-гім.
Балаларға ертегі оқылады.
Билингвальды компонент: немере – внук, әже – бабушка, тауық – курица, шелек – ведро.
Д/о:«Белгілі дыбысқа сөз таңда» |
Айнаға қарап, «г», «к» дыбыстарын айтады.
Балалар «г», «к» дыбыстарының қай буында кездесіп тұрғанын айтып отырады.
Қайталайды.
Балалар ойын ойнайды және тапсырманы орындайды. |
Рефлексиялық-түзетушілік |
Қорытындылау, мадақтау. | Балалар «біз батыр боламыз» деген ұранмен бойларына батырлық сезімін ұялатады. |
Жеке жұмыс: Орыс тілінде сөйлейтін балаларға қазақша сөздердің мағынасын түсіндіру.
Күтілген нәтиже:
Орындайды: «Г», «к» дыбыстарына сөз ойлап айтады, ертегі мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді, әрбір кейіпкерлердің өз шелегін өз орнына қоюға берілген тапсырманы.
Түсінеді: Ертегі мазмұнын.
Қолданады: Өз ойларынан ертегі құрастыра білу дағдыларын.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«22» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы:«Коммуникация»
Бөлімі: Сауат ашу негіздері
Тақырыбы:«Сөз. Сөз туралы түсінік қалыптастыру»
Мақсаты: Баланың сөз туралы түсініктерін қалыптастыру; сөздерді ұзынды-қысқалығын қолмен өлшеп айыра білуге үйрету, «А» дыбысымен және әрпімен таныстыру, танып-білуге деген қызығушылықтарын дамыту; ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Қолданады: жұмыс дәптері, Астана қаласының көрікті деген жерлерінің суреттері.
Сөздік жұмыс: ыммен.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық | Тәрбиеші балаларға ыммен «отырыңдар», «сөйлемеңдер», «тынышталыңдар»- деп белгі береді. Ым – ишарат. | Балалар тәрбиешіні қалай түсінгендеріне байланысты іс-әрекет жасайды. |
Ұйымдастырушылық-ізденістік | -Балалар, қазір мен сендерге бір сөз айтамын.мысалы: «сиыр», енді сендер бір сөзден айтыңдар. Ал шатасып кетпес үшін мына стақанға бір сөз айтқан сайын, бір қарындащтан салып отырайық. Мен «сиыр» сөзін айттым, бір қарындаш салайын. Тағы да кім сөз айтады? Сергіту жаттығуы: -Балалар біздің елордамын қалай аталады? | Балалалр бір-біріне сөз айтады. Балалар тәрбиеші сұрағына жауап береді. Қалған балалар қайталап отырады. Балалар оның ұзақтығын қайталайды. Қайталап айтады. Балалар өлең мазмұнына байланысты қимылдар жасайды. -Астана қаласы. Балалар көреді, есте сақтайды. -А-а-а. Дәптерде берілген тапсырманы орындайды. |
Рефлексиялық-түзетушілік | Жұмбақ: -Енде маған бір ұзақ, және бір қысқа сөз айтыңдар. | Балалар жұмбақ жауабын табады. |
Жеке жұмыс: Қайырбай Бекзат, Қасен Мағжан, Қисамиден Айымжанның сөз туралы білімдерін бекіту, толық жауап беруге үйрету.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: ыммен берілген тапсырманы, ұзын және қысқа сөздерді қолдарымен өлшеуді, сөз айту арқылы стақанға қаламдар салуды, жаңа дыбысқа сөз ойлап табуды.
Игереді: «А» дыбысының дауысты дыбыс екенін, сөздің қаншалықты қажеттілігін.
Меңгереді: ұзақ және қысқа сөз ойлап айтады, сөздерді буынға бөледі.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«22» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Әлеумет»
Бөлімі: Жаратылыстану
Тақырыбы: «Заттардың адам өміріндегі маңызы»
Мақсаты: Заттардың адам өміріндегі маңызы туралы түсіндіруді үйрету; Заттарды топтастыра білу дағдыларын дамыту; Тұрмыстық бұйымдарды күтіп ұстауға тәрбиелеу.
Қолданады: суреттер, жұмыс дәптері.
Блингвальды компонент: айран.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешенің іс-әрекеттері | Балалардың іс-әрекеттері |
Мотивациялық-қозғаушылық | Таңғы жиын | Таңғы жиынды жақсы айтып шықты. |
Ұйымдастырушылық – ізденістік | Ғылым орталығы: | Тоңазытқыш Балалар тәжірибені бақылап,қандай нәтиже болғанын айтады. - Әртүрлі шырындар, газдалған сусындар, йогурт |
Рефлексиялық-түзетушілік |
| Балалардың жауабы тыңдалады |
Жеке жұмыс: Мағаз Інжу, Малтықбай Нұржігіт, Маратқызы Әминаның заттардың адам өміріндегі алатын орны жайлы әңгімелепи бере алуын қадағалау.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Балықтардың сыртқы құрылысы туралы;
Игереді: Қызығушылықтары.
Меңгереді:Жұмбақтарды шешіп үйрену керек.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«23» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Шығармашылық»
Бөлім:Аппликация
Тақырыбы:«Саңырауқұлақтар»
Мақсаты:Үлгіге сүйене отырып, дайын пішіндерден бейнелерді қиып, құрастыра білуге үйрету. Жапсыру техникасы дағдыларын дамыту. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Қолданады:қуыршақ Аружан, түрлі-түсті қағаздар, қайшылар, желім, қылқаламдар.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық | Шаттық шеңбері «Көңілді балалар»:
| Балалар тақпақты қайталап айтады. |
Ұйымдастырушылық- ізденістік | Қызықтыру сәті: Топқа қуыршақ Аружан келеді.
Аружан:
Аружан:
Үлгіні көрсету:
Дербес іс-әрекет, жеке көмек:
Саңырауқұлағы көп екен.
| Балалар қуыршақ Аружанның келгеніне таң қалады. Қуршақ Аружанның берген жауабын қызыға тыңдап отырады. Мұқият тыңдап отырады.
Көрсетілген үлгіге мұқият қарап, тыңдап отырады. Балалар қуыршақ Аружанның қолындағы себетке қарайды. Сергіту сәтін орындайды. Балалар да Аружанға көмектескендеріне қуана қоштасады. |
Рефлексиялық-түзетушілік |
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеттерін аяқтап қолдарын жуады. |
|
Жеке жұмыс: Өмірбекова Мәрием, Жетпісбай Елнұр, Жүнісбек Асыланды желімді көп жақпай, ұқыпты жапсыруға дағдыландыру.
Күтілген нәтиже:
Біледі: Үлгіге сүйене отырып, дайын пішіндерден бейнелерді қиып, құрастыра білуді.
Игереді: Жапсыру техникасы дағдыларын.
Меңгереді: Жұмысты ұқыпты орындауды.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«23» қыркүйек 2016 ж.
Білім беру саласы: «Әлеумет»
Бөлімі:Экология негіздері
Тақырыбы: «Су – тіршілік көзі»
Мақсаты:Судың адамзат өміріндегі маңызы туралы түсініктерін нақтылау; судың қасиеттерімен танысу. Танымдық мүндіктерін арттыру. Суды үнемдеуге тәрбиелеу, топта жұмыс істей білуге, ұжымда өзін дұрыс ұстай білуге тәрбиелеу.
Қолданады:шелектегі су, әртүрлі көлемдегі шыны ыдыс, бояу, қылқалам.
Сөздік жұмыс: тұщы
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтің іс-әрекеттері | Балалардың іс-әрекеттері |
Мотивациялық-қозғаушылық |
Глобусты көрсету.
| Тіршілік үішнең алдымен су,жарық,ауа керек. -Глобуста су көк түспен белгіленеді. |
Ұйымдастырушылық-ізденістік | «Су кімдерге немесе нелерге қажет?» дидактикалық ойынын ойнау.
Педагог жұмысы:
| Үстелдің үстінде әр түрлі заттардың суреттері белгіленген карточкалардың ішінен суды қажет ететін заттардың суреттерін таңдап алады. Балалар «жылға » дегенде топтың ішіне тарап кетеді, «көл» дегенде қол ұстасып шеңбер құрады. -Суда ыстықкүнде шомылады,кемелер жүзеді,балық аулайды,тұщы суды адам тамақ дайындауға пайдаланады,сумен кір жуады,ыдыс жуады, үй тазалайды т.б. Балалар педагог көрсеткен әйнектегі судың тамшысын ұстап көреді. Будың су екендігіне көздерін жеткізеді. Тапсырмаларды орындайды. |
Рефлексиялық-түзетушілік |
|
Біріншіден, суды үнемді қолдану керек. Кранды дұрыстап жабу керек. Суды ластауға болмайды. Оған қоқыс, қалдықтар лақтыруға болмайды. |
Жеке жұмыс: Қайырбай Бекзат, Теміржан Нұртөренің судың қасиетін зерттеу арқылы есте сақтау қабілеттерін жаттықтыру.
Күтілетін нәтиже:
Біледі:судың ащы және тұщы болатыны туралы;
Игереді: тұщы суды қайда падаланатынын; судың қасиеттерін тәжірбие арқылы;
Түсінеді:өзі тұратын жерде қандай су қоймалары бар екенін және ол туралы білімдерін; су қоймаларын қорғауды күтуді.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«20» қыркүйек 2016 ж.
«Вариативтік компонент»
Бөлімі:Өнер көзі - халықта
Тақырыбы: «Су патшалығына саяхат» (сурет салу)
Мақсаты:Сулау әдісі арқылы сурет салу дағдысын қалыптастыру, қызығушылығын арттыру. Бояумен жұмыс істеу іскерліктерін жетілдіру.
Қолданады:сурет салуға қажетті құралдар
Іс-әрекет кезеңдері | Педагогтің іс-әрекеттері | Балалардың іс-әрекеттері |
Мотивациялық-қозғаушылық |
Су патшалығы туралы видео көрсету. | Су патшалығы туралы видео көріп тамашалайды. |
Ұйымдастырушылық-ізденістік |
|
|
Рефлексиялық-түзетушілік |
| Сұрақтарға ойланып жауап береді. Өз ойларымен бөліседі. |
Жеке жұмыс: Қайырбай Бекзат, Теміржан Нұртөренің сулау әдісі арқылы сурет салуды қайта түсіндіріп, білімдерін бекіту.
Күтілетін нәтиже:
Біледі:су патшалығы туралы;
Игереді: қызығушылықтары артып, бояумен жұмыс істеу іскерліктерін;
Түсінеді:сулау әдісі арқылы сурет салуды;
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«22» қыркүйек 2016 ж.
«Вариативтік компонент»
Бөлімі:Жас зерттеуші
Тақырыбы:«Бөлме гүлдерін қалай көбейтеміз?» (Зертханалық жұмыс)
Мақсаты:Көбейген гүлді отырғызу, балалардың қызығушылығын арттыра отырып жұмыс жасауға үйрету.Өсінді отырғызу жолын көрсетіп, табиғатты аялауға, сүюге тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: өсінді, көбейту.
Қолданады:бөлме гүлдерін, күтіп баптауға қажетті құрал-жабдықтар.
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық | Шаттық шеңбері: | Балалар шеңберге тұрып педагогпен бірге өлең жолдарын қайталайды. |
Ұйымдастырушылық- ізденістік |
Адамдардың бәрі қызығады, су құймасаң сәні бұзылады. Бұл не?
Сергіту сәті:
|
Сергіту сәтін орындайды. Мұқият тыңдап отырады. |
Рефлексиялық-түзетушілік |
Қорытындылау, белсенді қатысқан балаларды мадақтау. |
|
Жеке жұмыс: Айбек Кәусар, Айтымбет Арнұр, Айтжан Нарминге бөлме өсімдіктерінің атауларын атауға дағдыландыру.
Күтілген нәтиже:
Біледі: Көбейген гүлді отырғызуды.
Игереді:Өсінді отырғызу жолын.
Меңгереді:Табиғатты аялауға, сүюді.
Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
«23» қыркүйек 2016 ж.
«Вариативтік компонент»
Бөлімі:Қазақэтнопедагогикасы халық бастауы
Тақырыбы:«Күзгі табиғат»
Мақсаты:Күз туралы түсініктерін кеңейте түсу. Күзгі табиғатқа қатысты айтылған нақыл сөздердің мағынасын түсіндіру. Күзгі табиғаттың ерекшеліктеріне байланысты ауа-райын бақылауды үйрету.
Сөздік жұмыс: күзгі табиғат, нақыл сөздер, ауа-райы.
Қолданады:күз мезгілінің суреттері, нақыл сөздер;
Іс-әрекет кезеңдері | Тәрбиешінің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушылық | (Күз туралы өлең жолдарын мәнерлеп айтып беру) | Балалар шеңберге тұрып педагогпен бірге өлең жолдарын қайталайды. |
Ұйымдастырушылық- ізденістік |
Тояды қарнын тіленбей.
| Мақал-мәтелді бірге қайталап, жаттап алады. Сергіту сәтін орындайды. Мұқият тыңдап, есте сақтап отырады. |
Рефлексиялық-түзетушілік |
Қорытындылау, белсенді қатысқан балаларды мадақтау. |
|
Жеке жұмыс: Айбек Кәусар, Айтымбет Арнұр, Айтжан Нарминге күзгі табиғатты көркем сөздер арқылы білдіруді жаттықтыру.
Күтілген нәтиже:
Біледі: Көбейген гүлді отырғызуды.
Игереді:Өсінді отырғызу жолын.
Меңгереді:Табиғатты аялауға, сүюді.
Мұқағали Мақатаев
Күз туралы
Тағы да күз, тағы, міне, сары таңды ұзақ түн,
Уысында тағы да мен ұйқы дейтін тұзақтың,
Ой-хой, шіркін, тағы да бір күзді, міне, ұзаттым,
Өмірімнің есейгенін сезінемін күзде мен,
Алдағыма асығамын, өткенді әсте іздемен,
Ой-хой, шіркін, болашаққа құмармыз ғой біз деген.
Жүрші, жаным, қоңыр күзде серуендейік жырақта,
Қайтқан құстың әуенімен қоштасайық қыратта,
Күз өткенге кейімеймін, сағынамын бірақта.
Қайтып бара жатыр, әне, сағыныштар-тырналар,
Ақ қайыңдар, тал, теректер... алтын сары сырғалар,
Туған жердің кеудесінде тұнжырайды жылғалар.
Қайда кеткен жасыл алқап, жасыл орман, жасыл маң?
Қайда кеткен жақұт гүлдер паң далаға шашылған?
Қайда кеткен, қалай өткен, кімге барып бас ұрған?!
Қалай біздер қапелімде аңғара алмай қалғанбыз?!
Әттеген-ай, неткен аңқау, неткен аңқау жандармыз?
Келіп қапты-ау сағыныштай сап-сарала арман-күз...
Суық күз сұрғылт,
Сұрланып аспан,-күн жауған.
Күн жауған шақта қайтатын едік қьірманнан.
Көтеріп алып,
Өтетін едік сулардан,
Қызғалдақ-қызды жаңадан ғана бүр жарған.
Бүр жарған жері,
Бұлтиып қана батқанда,
Мойнымызды қолаң шашымеы жапқанда.
Оттықтан ұшқын шашырап кетіп ақ қауға,
Өртенуші едік,
Өртеген сол бір шақтарда.
Қылша мойынды
Қытықтап қыздың білегі,
Тыңдайтын еді жүрегіңді кеп жүрегі.
Қыздын, күлкісі,
Судың сылдыры, гүл, егін,
Келмеске кеткен күндерім түске кіреді.
Ғұмыры бірге,
Тағдыры бірге, бірге арман,
Қайда кеттіңдер,
Қызғалдақтар-ау, бүр жарған?!
Жалғыз аттанып бара жатырмын қырманнан,
Расында да, жалған екен-ау,
Бұл жалған...