Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Сауат ашу негіздері: «С» дыбысы мен әрпі

Сауат ашу негіздері: «С» дыбысы мен әрпі

Квайдулов Баимбет Асылханович
Квайдулов Баимбет Асылханович
DOCX
175
0

«Салтанат» бөбекжай-бақшасында ұйымдастырылған оқу қызметі барысында ересектер тобының балаларына «С» дыбысы мен әрпін меңгерту мақсатында қызықты іс-шаралар өткізілді. Тәрбиеші Б.Қ Сыздықова бала жетілдіруге арналған түрлі әдістемелерді қолданып, сабақтың интерактивтілігіне көңіл бөлді. Оқу іс-әрекеті барысында балаларға дыбыстың өзіндік ерекшеліктері мен сөздердегі рөлін түсіндіру үшін дидактикалық ойындар қолданылды.

Сабақтың құрылымы мотивациялық-қозғаушылық кезеңнен басталып, балаларды шаттық шеңберіне тұрғызу арқылы жүрді. Бұл кезеңде балалар бір-біріне жылы лебіздер айтып, позитивті эмоционалды күйге енді. Одан кейін, ұйымдастырушылық-ізденістік кезеңде балалардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін жаңғырту және «С» дыбысына қатысты сөздерді еске түсіру үшін сұрақтар қойылды. Тәрбиеші балаларға бағыт-бағдар беріп, әріптер мен дыбыстарды ажыратуғa көмектесті.

Сабақ барысында балаларға белгілі бір тапсырмалар беріліп, олар қызықты ойындар – «Дәл тауып айт» және «Ойлан, тап!» арқылы үйренгендерін тәжірибеден өткізді. Бұл ойындар балалардың зейінін арттырып, «С» дыбысымен басталатын сөздерді табуға және оларға сөйлемдер құрауға мүмкіндік берді. Дидактикалық ойындар барысында балалар қызығушылықпен қатысып, өз қиялдарын қолдана отырып, шығармашылық қабілеттерін дамытты.

Дәптермен жұмыс істеу кезеңінде балалар белгілі тапсырмаларды көрсетті. «С» дыбысын меңгеруде көмектесетін жаттығулар мен тапсырмалар, сауықтыру жаттығулары арқылы балалар физикалық белсенділіктерін арттырып, сабақтың соңында көңіл-күйлерін жақсартты. Серединасында «С» дыбысының ерекшеліктерін түсіндіру жұмыстары орындалып, балаларға бұл дыбыспен қандай сөздер бар екенін айқындау тапсырмалары берілді.

Сабақтың рефлексиялық-түзетушілік кезеңінде, балалар қайталау, өз білімі мен ойын қорытындылау арқылы өздерін бағалады. Нәтижесінде, олар «С» дыбысынан басталатын сөздерді табуда, дыбысты анықтауда және ойындарды жүргізуде жақсы нәтижелер көрсетіп, алған білімдерін бекітті. Осы сабақтан соң, балалардың «С» дыбысы мен әрпі туралы білімдері тереңдеп, тілдік қорлары арта түсті.

Предпросмотр

«Салтанат» бөбекжай-бақшасы» МКҚК
Picture 2






Ұйымдастырылған оқу қызметі:
Сауат ашу негіздері.
Тақырыбы:«С» дыбысы мен әрпі.
Ересектер тобы.

Тәрбиеші:
Б.Қ Сыздықова



Петропавл қаласы 2017жыл



Технологиялық картасы.


Білім беру саласы: Коммуникация.
Бөлімі:Сауат ашу негіздері.
Тақырыбы:«С» дыбысы мен әрпі.
Мақсаты:С с дыбысы және оның әріп таңбасымен балалармен өткенді қайталау. С сдыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына назар аудару.
Дамыту ойындарын пайдаланып еңбектенуге, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Балалардың тілдік, сөздік корына мән беріп ойлау қабілетін, қиялын дамыту.
Қолданылатын көрнекі құралдар: әріп қималары, көркем сурет, жұмыс дәптері.
Билингвальды компонент: сағат – часы, тас – камень, тұз – соль.

Оқу іс-әрекетінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

Шаттық шеңберіне тұрғызу.
Бір-біріне жақсы сөздер мен тілектер айтады.

Шаттық шеңберіне тұрып, тілектер айтады.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

- Балалар, өткен тақырыпта сендер қай дыбыспен таныстыңдар?
- «С» әрпі неге ұқсайды?
- Естеріңе түсіріңдерші «с» дыбысынан басталатын сөздерді.
- Иә, дұрыс айтасыңдар, бұл сөздердің бәрі қай дыбыстан басталады екен?


- «С» дыбысы қандай дыбыс?
Тақтаға әріптер ілнеді сол әріптің арасынан «С» дыбысының тауып алғызу.
- Енді, балалар, осы «с» дыбысын өткен дыбыстарға қосып оқиық.
Са, сана, сара, маса, сат, тас, ас т.б.
- Балалар, сөздерге дыбыстық талдау кезінде дыбыстардың несін ажыратамыз?
- Балалар, мына тақтаға суреттерге қараңдар, ненің суретін көріп отырсыңдар?
- Осы сөздерді буынға бөліңдерші, неше буыннан жасалады екен?
- Бір буында неше дауысты дыбыс болады?




Дидактикалық ойын: «Дәл тауып айт»
Қыздар құлағына тағады — Сырға.
Қыздар қолына тағады — Сақина.
Уақытты көрсетеді — Сағат.
Сиырдан не алынады — Сүт.
Сызуға арналған құрал — Сызғыш.
Мектепте не оқимыз — Сабақ.
Кітаптарды қайда саламыз — Сөмке.
Кірді немен жуамыз – Сабын
Балалар шайнайды – Сағыз
-Балалар осы сөздердің барлығы қандай әріптен басталып тұр?
-Дұрыс айтасыңдар, С с. Олай болса біз бүгін С с дыбысы мен әрпін қайталадық.
Сергіту жаттығуы:
Домала доп домал
Балшықа тек жолама
Жеп көресін оныңды
Бүлдіресін қолыңды
Секіріп өт ойлардан
Секіріп өт жолданда
Қуса күшік жетпесін
Машина басып кетпесін.
Тіл ұстарту.
Са-са-са – Ызыңдайды маса
Ағаш болар таса.
Дидактикалық ойын: «Ойлан, тап!».
Ойын шарты: педагог жұмбақ жасырады, балалар жауабын тауып, соған сөйлем құрайды.
Мысалы: Бақшада жер қазып,
Жиып алды жез қазық.
Сізде бар,
Бізде жоқ.
Сенде бар,
Менде жоқ.
Түсі суық ызғарлы
Аузында айыр тісі бар
-Дұрыс балалар, жылан қандай дыбыс шығарады?
С с
Саусақ жаттығуы:
Сорпаға тұз себемін,
Дәмін оның көремін.
Тұз аз болса тағы да,
Азырақ тағы себемін.
Дәптермен жұмыс:
Дәптердегі №22 тапсырма орындалады.
Жеке жұмыс жүргізеді.

- «С» дыбысымен таныстық.
- Айға, ораққа ұқсайды.
- Сағат, сабын, сағыз, сырға, сауысқан, сыбызғы.
- «С» дыбысынан басталады.
- Дауыссыз дыбыс.
Балалар тауып көрсетеді.
Балалар сөздерді хормен оқиды.
- Дауысты, дауыссыз дыбыс екенін ажыратамыз.
- Сағат, тас, тұз, сауысқан, сырғаның суреттерін көріп отырмыз.
- Са-ғат, са-уыс-қан – екі, үш буыннан жасалады екен.
- Бір дауысты дыбыстан болады.


- Сырға.
- Сақина
- Сүт.
- Сызғыш.
-сабақ
-сөмке
-сабын
-сағыз


С әріпінен









Жауабы: сәбіз. Сәбізде дәрумен көп, бойды өсіреді.
(С)


(жылан


-С-С-С-С



Саусақтарымен жасайды.


Тапсырманы орындайды.

Рефлексиялық -түзетушілік

Қандай әріпті қайталадық?
- Қандай дидактикалық ойын түрлерін ойнадыңдар?


- «Ойлан тап!», «Дауыссыз дыбыстарды анықта».


Күтілетін нәтиже:
Қолданады: үзік сызықтарды қосып бояйды.
Түсінеді: «с» дыбысының ораққа, айға ұқсайтынын, дидактикалық ойын түрлерін.
Жаңғыртады : сөздер арасынан дауыссыз дыбысты анықтауды.