Технологиялық картасы: «Өлі табиғат және тірі табиғат»
Бұл оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы балабақшадағы балаларға өлі және тірі табиғат әлемін таныстыруға арналған. Құрал-жабдықтарымен толыққанды сабақ жүргізу арқылы, балалар табиғаттың ерекшеліктерімен, оның компоненттерімен жақынырақ танысатын болады.
Сабақтың мақсаты – балалардың ойлау және сезіну қабілеттерін дамыту, табиғатқа деген қамқорлықты қалыптастыру. Тәрбиеші сабақ барысында балалармен түрлі сұрақтар қойып, олардың пікірлерін тыңдай отырып, сабақтың интерактивті компоненттерін қолданып, табиғатты таныту схемасын ұсынады.
Оқу іс-әрекеті барысында балалар су мен оның қасиеттері, ауа, күн және жер туралы сабақ алады. Жердегі және аспандағы өмірдің өзара байланысы, табиғаттағы заттардың өзгеруі, оларды пайдалану әдістері түсіндіріледі. Сонымен қатар, тыныс алу және тіршілік үшін қажетті табиғи элементтер жайында да мағлұмат беріледі.
Сабақтың бойында балалар ойындар мен сергіту сәттерінен өтіп, табиғаттың ерекшеліктері туралы түрлі жұмбақтар мен мақал-мәтелдер арқылы білімдерін бекітеді. Олар табиғаттың қаншалықты маңызды екендігін, тіршіліктің көзі болып табылатын су және басқа да табиғи ресурстарды түсініп, оны қорғау қажеттігіне көз жеткізеді.
Сабақтың нәтижесінде балалар табиғатқа деген жауапкершілік, қамқорлық, сүйіспеншілік сезімдерін қалыптастырады және табиғаттың тіршіліктегі рөлін терең түсінеді.
Үйымдастырылған оқу іс-әрекетініңтехнологиялық картасы
Күні
Тақырыбы: « Өлі табиғат және тірі табиғат»
Мақсаты: Балаларды өлі және тірі табиғат туралы, жан - жақты түсінік беру. Ойлау және сезіну қабілеттерін қалыптастыру. Табиғатқа деген қамқорлыққа тәрбиелеу.Қажетті күрал-жабдықтар, көрнекіліктертамшы суреті, зерттеуге арналған құралдар: стақан, су, қасық, кесе, тұз, қант.
Үштығырлық
- Балалар таңертең ұйқыдан тұрғанда кімді көресіңдер?
Далада, балабақшаға келе жатқанда нені көресіңдер?
- Балалар қалай ойласыңдар, күн, су, ауа керек пе?
- Осының барлығын бір сөзбен айтқанда не дейміз?
Табиғат екіге бөлінеді: Өлі табиғат және тірі табиғат. Кәне бәріміз қайталайық.
- Өлі табиғатқа су, ауа, жер, күн, бұлт.
- Балалар міне, менің қолымдағы ыдыста не бар?
- - Оның түсі қандай?
- Қар, қай мезгілде болады?
Тәрбиеші балаларға жұмбақ жасырады:
1. Дәмі де жоқ, түсі жоқ,
Пайдаланбас кісі жоқ.
2. Ақ сандығым ашылды
Ішінен жібек шашылды.
3. Өмірде одан мол ештеңе болмайды,
Құшақтасаң құшағың тең болмайды.
- Мынау не?
- Түсі қандай?
- Дәмі барма?
- Суды қалай пайдаланамыз?
- Су керек пе?
- Балалар судың пайдасы мол. Су түрлі өзгеріске ұшырайды, бұға айналады, бу қайтадан су күйінде жаңбыр болып жауады, су мұз болып қатады.
- Су отты өшіре алады, суды адам барлық тіршілігіне пайдаланады.
Кім су туралы тақпақ біледі.
Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрайық,
Қанатты жазайық
Құс болып ұшайық,
Бір отырып, бір тұрып
Біз тынығып алайық.
Әке, ана ата, әже-
Аспан, бұлт, машина, ит, ағаш, мысық, жер, қар).
- Ия, күн, су, ауа бізге керек.
Табиғат.
Өлі табиғат және тірі табиғат. Балалардың жауаптары: Жаңбыр, құм бұл өлі табиғат.
- Топтағы балалар, гүлдер олар тірі табиғат.
- Ал тірі табиғатқа: адамдар, құстар өсімдіктер, гүлдер жатады.
Қар.
Ақ.
Қар, қыс мезгілінде болады.
Жауабы: Су.
Жауабы: Күн
Жауабы: Ауа
Су.
Судың түсі мөлдір таза, сұйық зат.
- Дәмі жоқ.
Суды ішеміз, кір жуамыз, тамақ істейді.
Сергіту қимылдарын жасайды
Рефлексивті-
түзетушілік
Тақтадағы табиғат көрінісін түсіндіру.
1. Суға құмды салайық ери ме?
Балалар құм бізге керек пе?
Құмға ағаштарды отырғызамыз, құмда өсімдіктер, гүлдер өседі.
Ағаштардан не жасауға болады?
Сонымен су өлі табиғатқа, ағаш, құс, гүлдер, өсімдіктер тірі табиғатқа жатады.
Балалар біз нені жұтып, дем аламыз?
Құстарды атуға бола ма?
Ағаштың талын кесуге бола ма?
2. Мына гүлді құмға қопсытып отырғызамыз да, суды құямыз. Ол сумен өседі, көріктенеді, оттегін шашады, ауаны тазартады.
Бұлар қандай табиғатқа жатады?
3. Енді қантты суға салайық, ери ме?
Дәмі қандай?
4. Суға тұзды салайық тұз еріді ме?
Дәмі қандай болады?
Мақал - мәтел:
Судың да, сұрау бар.
Су - тірліктің көзі.
Балалар сурақтарға жауап береді.
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі
. Табиғатқа деген қамқорлыққа тәрбиелеу.