Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Мен ерекше баламын

Мен ерекше баламын

Жумагулова Бейнегуль Кабдульбариевна
Жумагулова Бейнегуль Кабдульбариевна
DOCX
114
0

«Мен ерекше баламын» тақырыбы білім беру саласындағы маңызды аспектілердің бірі болып табылады. Бұл материалда балалардың жеке тұлға ретіндегі ерекшеліктерін тану, өздерін бағалау, шыншылдықты және адалдықты дамыту бағытында жұмыстар жүргізіледі. Бұл сабақтың мақсаты - балаларға өздерінің жеке тұлға екендігін түсіндіру, яғни әрбір бала өзіне тән қасиеттермен ерекшеленеді.

Даярлық және ересектер тобына арналған сабақтарда балалардың өзіндік «Менін» ұғынуға, өз ерекшеліктерін білуге үйретуге баса назар аударылады. Сабақ барысында қолданылатын әдіс-тәсілдер, көрнекіліктер және интерактивті ойындар арқылы балалардың өздерін жақсы танып, адами құндылықтар-адалдық, шыншылдық туралы түсініктерін кеңейтеді.

Осы тақырып аясында балалардың өздерін тану шаралары ұйымдастырылады. Мотивациялық-қозғаушылық кезеңде балаларға шыншыл болудың маңыздылығы түсіндіріледі. Әңгімелер, өлеңдер, ойындар арқылы психологиялық климат қалыптастыру, балалардың бір-біріне деген сенімі мен құрметін нығайту жолында жұмыстар жүргізіледі.

Осы сабақтар, балалардың адами қасиеттерін терең түсінуге, оларды дамытуға, ерекше тұлға ретіндегі өзін-өзі бағалауға көмектеседі. Нәтижесінде, балалар өздерінің күшті және әлсіз жақтарын түсініп, шынайы достарымен ортақ тіл таба білу дағдыларын меңгереді.

Осылайша, «Мен ерекше баламын» тақырыбы, әсіресе, балалардың әлеуметтік ортада өздерін қалай көрсетуі, қалай бағалауы, өмірлік құндылықтарын түсінуі тұрғысынан алғанда, өте маңызды болып табылады. Бұл сабақтар мен үшінші тараппен, яғни ата-аналармен тығыз байланыс орнату арқылы сабақтың нәтижелілігін арттыруға көмектесеміз.

Предпросмотр

Білім беру саласы: « Әлеуметтік орта»
Бөлім: Өзін өзі тану.
Тақырыбы: Мен ерекше баламын.

Мақсаты Даярлық топ : Әр бір баланын жеке тұлға екендігін түсіндіру
Міндеттері: 1.балалардың өзіндік «Менің»ұғындыру,түсіндіру.
2.өздерін тануға,өз ерекшіліктерін білуге үйрету.
3.Өз бастарын сыйлауға,бағалай білуге тәрбиелеу.
Сөздік жұмысы:
Билингвальді компонент: мен - me; тәрбие - training
Көрнекіліктер: дәптер, «Өзін-өзі тану»әлемінің картасы,түрлі-түсті қарындаштар.
Әдіс-тәсілдер:түсіндіру,көрсету,әңгімелеу,сұра-жауап.

Мақсаты Ересек топ: Балаларды жеке тұлға екенін түсіндіріп,әр баланын бойында ерекшелігі бар екенін сезіндіру.
Міндеттері: 1. «Шыншылдық» ұғымының құндылық ретін дегі мәнін ашу.
2.Адалдық, шыншылдық қасиеттері туралы түсінік беру.


Сөздік жұмысы:
Билингвальді компонент: мен - me; тәрбие - training
Көрнекіліктер: дәптер, «Өзін-өзі тану»әлемінің картасы,түрлі-түсті қарындаштар.
Әдіс-тәсілдер:түсіндіру,көрсету,әңгімелеу,сұра-жауап.

Іс– әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс- әрекеті

Ересектоп балаларының іс әрекеті

Тәрбиешінің іс- әрекеті

Естияр балаларының іс әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

Шаттық шеңбері: Қ.Ыдырысовтың «Келші, келші, балашым» өлеңін оқу.

Тыңдайды бірге айтады.

Шаттық шеңбері
Балалар, мен сендермен кездесіп тұрғаныма қуаныштымен тымын. Арым таза, ақ көңіл,
Адалдыққа сенемін.
Абыройлы, ақ ниет,
Адамдыққа сенемін!

Қане, бәріміз төмендегі өлең жолдарын бірге қайталайық.

Ұйымдастыру-іздестіру

Әңгімелесу:
Балалар, бүгін біз «шыншылдық» касиетімен таим самыз.
• «Шыншылдық» деген сөзді қалай түсінесіндер?
Балалардың жауаптары.
Шыншылдық - ол адалдықты, әділдікті білдіреііи адамның бойындағы жақсы қасиеттердің бірі. Осы қасиеттер жүрегіміз арқылы беріледі. Шыншыл адамның жүрегі жылы, мейірімді болады. Біз бір-бірімізге өтірік айтпауға ешкімді алдамауға, тек шын сөйлеуге, шыншыл, әділ болуға үйренеміз.
1-топ:Әңгімелеу:
-Өлеңді тыңдап отырғанда қандай сезімде болдыңдар?
-Өлеңнен не ұқтыңдар? Қандай жолдары естеріңде қалды?
-Балалар біз бір-бірімізге ұқсаймыз ба?
2-топ:Ойын «Өзімізді мақтайық»
Шарты:өз бойларындағы жақсы қасиеттерін айтады.
3-топ:Дәптермен жұмыс
-жүректің суретін салу
4-топ:Әңгімелеу: Ж.Саинның «Кім болам?» өлеңін оқу.
Дәптермен жұмыс
Әңгіме мазмұны бойынша сурет салыңдар. Әңгімелеп беріңдер.
Ғажайып сөздер:
Балалар сабақта үйренген өнегелі сөздерді қайталап айтады.
Шыншыл бала - батыл бала.
Өтірік өрге баспайды
-Мен жақсы баламын;
-мен ерекше баламын;
-мен өзімді жақсы көремін;
-менің қолымнан бәрі келеді

-тыңдайды.


-сұрақтарға жауап береді.



-зейін қойып тыңдайды.


-жүректің суретін салады.



-қайталап айтады.

Әңгімелесу:
Балалар, бүгін біз «шыншылдық» касиетімен таим самыз.
• «Шыншылдық» деген сөзді қалай түсінесіндер?
Балалардың жауаптары.
Шыншылдық - ол адалдықты, әділдікті білдіреііи адамның бойындағы жақсы қасиеттердің бірі. Осы қасиеттер жүрегіміз арқылы беріледі. Шыншыл адамның жүрегі жылы, мейірімді болады. Біз бір-бірімізге өтірік айтпауға ешкімді алдамауға, тек шын сөйлеуге, шыншыл, әділ болуға үйренеміз.
1-топ:Әңгімелеу
Б. ӘЛІМЖАНОВ
Балалар, өтірік айтуға болмайды, себебі өтірік \ ұзаққа бармайды. Адам өтірік айтқанда бір ұялады, өтірігі шыя канда одан қатты кысылып тағы бір ұялады. Өтірік айтқан адам айналасындағыларға сүйкімсіз көрінеді, оған еііініш сенбейді. Шыншыл адам әрқашан әдемі, көрікті, оның досы көп болады.
2-топ:Ойын. «Айна»
Балалар бір қатарға турып, колдарын алдында тұрған баланың иығына қояды. Ойын ырғақты әуенмен өтеді. Бірінші турған бала оң қолы мен сол қолын кезек- кезек көтереді, соңында тұрған балалар қимылды жаңылыспай қайталауы керек, ойын музыка әуені біткенше жалғасады.
Дәптермен жұмыс:
Әңгіме мазмұны бойынша сурет салыңдар. Әңгімелеп беріңдер.
Ғажайып сөздер
Балалар сабақта үйренген өнегелі сөздерді қайталап айтады.
Шыншыл бала - батыл бала.
Өтірік өрге баспайды.

Әңгімелесу


Сұрақтарға жауап береді






Әңгімелеу



Дәйексөз





Ойын. «Айна»




Тыныштық сәті





Дәптермен жұмыс


Ғажайып сөздер

Рефлексивті- түзетушілік

-Бүгін не туралы әңгімелестік?
-Жақсы адам болу үшін қандай болу керек?
Жүректен жүрекке
Үнтаспадан Қ.Ыдырысовтың «Келші, келші, балашым» әнін қосылып айтады.

Өткенді естеріне түсіріп,сұрақтарға жауап береді.

Біз бүгінгі сабағымызда өтірік пен шындық жайлы білдік. Өтіріктің жаман қасиет екенін, одан аулақ болуды, өтірікші баланы ешкім де жақсы көрмейтінін білдік. Шындықтың ең жақсы қасиет екенін түсіндік.
Журектен журекке
Балалар, айналамызда көңіл күйі көтеріңкі, жақсы адамдардың болғанын бәріміз үнатамыз. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй мен саулық тілеп, төмендегі өлең жолдарын бірігіп айтайық.
Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік!
Күлкі - көңіл ажары,
Күліп өмір сүрейік!


Ересектоптан күтілетін нәтиже:
Білу керек: ерекше бала қандай болатынын түсіну.
Нені игерді: әр бала ерекше екені туралы түсінік алу.
Нені білді: ғажайып сөздерді меңгеріп алу.