Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Театрландыру сабағы: «Қызыл телпек» ертегісі

Театрландыру сабағы: «Қызыл телпек» ертегісі

Акшабаева Алия Маралбековна
Акшабаева Алия Маралбековна
DOCX
205
1

Бұл құжатта «Қызыл телпек» ертегісі негізінде өткізілетін театрландыру сабағының мақсаты мен әдістері жан-жақты қарастырылған. Сабақ барысында балалар ертегі кейіпкерлері арқылы оқу материалымен танысады, олардың мінез-құлқын, сөздерін дұрыс айтуға үйренеді. Тәрбиеші балалардың жадында қалдыру үшін ертегінің қызықты сюжеттерін сұрақ-жауап түрінде жеткізеді. Бұл тәсіл балалардың есте сақтау, тыңдау, сөйлеу қабілеттерін дамытады.

Сабақтың екінші бөлігінде балалар рөлдерді қаншалықты дұрыс әрі көңілді орындағанына көңіл бөлінеді. Балалар рөлдер мен көтеріңкі көңіл-күй арқасында шығармашылық қабілеттерін, импровизациялық қасиеттерін көрсетіп, сөздік қорларын байытады. Тәрбиешінің басқаруымен балалар сахнаны көркем әдебиет әлеміне апарып, ойнау арқылы өздерінің сезімдері мен әсерлерімен бөліседі.

Ертегідегі достық, бірлік, татулық сияқты тәрбиелік мәні бар идеяларды сақтау – сабақтың маңызды аспектісі. Балалар әр кейіпкердің келбетін, ерен еңбегін, ынтымақтастықты, жақсылықты түсініп, өмірлерінде қолдануға тырысады. Сабақ соңында балаларды марапаттау, түрлі ойындар ұйымдастыру арқылы алған тәлімдерін бекіту жоспарланып отыр.

Предпросмотр

Театрландыру сабағы «Қызыл телпек» ертегісі
Білім беру саласы: Қатынас
Бөлімі: Көркем әдебиет (театр әрекеті)
Тақырыбы:  «Қызыл телпек» ертегісі
Мақсаты :білімділік: Ертегі кейіпкерлері арқылы мазмұнымен таныстыру.  Ертегі туралы білімдерін  кеңейту. Кейіпкерлердің сөздерін дұрыс айтуға үйрету.Сұрақ –жауап арқылы ертегіні  терең түсіндіру.
Дамытушылық:  рөльдерді  дұрыс орындауларын қадағалау,, сөздік қорларын, тіл байлықтарындамыту. Шығармашылық  қабілеттерін нығайту.
Тәрбиелік:  балаларды достыққа , бірлікке, татулыққа тәрбиелеу.
 Әдіс-тәсілі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап,   сахналау, қорытындылау, мадақтау.
Педагогикалық технологиясы:  «Триз» технологиясы
Көрнекіліктері: Кітап,ертегі кейіпкерлерінің суреттері.

Іс-әрекет кезеңі

Тәрбиешінің іс-әрекеті

 

Балалардың іс-әрекеті

+

-

Ұйымдастыру кезеңі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тосын сәт:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақтамен жұмыс:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті:

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды:

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мадақтау:

Бүгін бізге келген қонақтарға шаттанып, оларға құрмет көрсетіп, өзіміздің қандай балалар екенімізді дәлелдейік.

Бәріміз шеңберге тұрып бір бірімізге жылы лебізімізді білдерейік .

 

 

 

 

-Балалар, қарандаршы, бізге қонаққа ертегі әлемінің Ханшайымы  келіпті.           

-  Ханшайым әлемінің қолында «Қызыл телпектің»  ертегісі  болады

 

Бүгінгі біздің сахналағалы отырған ертегіміз –осы «Қызыл телпек» ертегісі болатын.

   Тақтада ілулі тұрған

Кейіпкерлер суреттерін  атаңдар.

 

Ертегі Ханшайымы: Жарайсыңдар балалар!

Енді ертегіні мұқият тыңдаймыз.(ертегі оқылады)

Ал, енді ертегіні сахналаймыз.

 

Ерте,ертеде Қызыл  телпек  деген  қыз  өмір  сүріпті.Күндердің  бір  күнінде  анасы  қызыл  телпекке  айтады:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты 5 саусақ арқылы қорытындылау.

1.Қонаққа кім келді?

2.Ханшайым қандай ертегі әкелді?

3.Қызыл телпек жолда неге кездесі?

4.Қызыл телпек пен қасқыр қайда барды?

5.Ертегі кейіпкерлерін атап өтіндер?

-Жақсы балалар. Соңында үшеуі достасып  шәй ішті.

 

Балалар,  сендерге  бүгінгі  ертегіміз  ұнады ма?

 

Жарайсыңдар балалар!

 

Үлкен шеңберге тұрады.

Ақбота  атты  бақшаның,

Тәрбиелі  баласы.

Алдыменен  қонақпен ,

Амандасып алады.

Сәлеметсіздер ме!

Алтын  сәуле  таң  атты

Қайырлы  таң  достарым

Қайырлы  таң  апайлар!

 

Біз сіздің келгеніңізге өте қуаныштымыз

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қызыл телпек, анасы, қасқыр,әже.

 

 

 

 

.

 

 

 

 

Кейіпкерлер шығып сахналайды.

 

 

Анасы: Қызыл телпек  қызым,  сен  әжене  барып  көңіл-күйін  сұрап  келе  ғой.Мен  әжене  арнап  тәтті –тәтті  тоқаштар  мен  самсалар  пісіріп  қойдым.

  -Қызыл телпек  қызым,  сен  әжене  барып  көңіл-күйін  сұрап  келе  ғой.Мен  әжене  арнап  тәтті –тәтті  тоқаштар  мен  самсалар  пісіріп  қойдым.

Қызыл  телпек:

-Жарайды, анашым апарып  келейін

Қызыл  телпек  жолда  келе  жатып,  қасқырды  кездестіреді.

Қасқыр: 

-Қызыл  телпек  сен  қайда  бара  жатырсың

Қызыл  телпек:

-Мен  әжеме  тәтті  тоқаштар  мен  самсалар апара  жатырмын.

Қасқыр:

-Қызыл  телпек  менде  сенімен  барып  әженнің  көңіл-күйін  сұрасам  бола ма?

Қызыл  телпек:

-Әрине  бара   ғой 

Қасқыр  мен  Қызыл  телпек  әженің  үйіне  барады.

Қызыл  телпек  әженің  үйіне  келіп  есік  қағады.

-Әже,әже  мен  Қызыл  телпекпін  есікті  ашыңыз!

Әже:

-Қызым, есіктегі  жіпті  тартып  қалсан  есік  ашылады.

Қасқыр  мен  Қызыл  телпек  үйге кіріп  үстелді  дайындап  тәтті-тәтті  тоқаштар  мен самсаларды  қойып  тату-тәтті  шәй  ішеді.

 

Қорбаңдаған  аюдың  Құлпынайы  көп  екен  Теріп-теріп  алайық  Қалтамызға салайық

 

 

 

 

Ханшайым

 

«Қызыл телпек» ертегісін әкелді.

Қасқырға

Әжесінің үйіне

 

  Анасы, апасы, қызыл телпек, қасқыр.

 

 

 

Иә