Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Технологиялық карта II кіші «В» тобының оқу қызметі

Технологиялық карта II кіші «В» тобының оқу қызметі

Ержанова Жанар Ормантаевна
Ержанова Жанар Ормантаевна
DOCX
99
0

Бұл құжатта II кіші «В» тобының ұйымдастырылған оқу қызметіне арналған технологиялық карта ұсынылған. Оқу қызметінің тақырыбы орыс халық ертегісі «Шалқан» болып табылады. Сессия барысында балалар әдеби кейіпкерлердің әрекеттерін түсініп, олардың жүріс-тұрысына талдау жасауды үйренеді. Тәрбиешінің мақсаты – балалардың көркем әдебиетке қызығушылығын арттыра отырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Оқу қызметінің алғашқы кезеңінде балалар шаттық шеңберінде жиналып, бір-біріне позитивті энергия сыйлайды. Ұйымдасыру кезеңінде музыка қосылып, балалар үйренуші қызметтің алғашқы қадамдарын орындайды. Бәрі бірге, «еретегілер» әлеміне саяхат жасап, шығармашылық процесс жалғасын табады.

Кіріспе әңгіменің жүргізілуі барысында балалар ертегінің кейіпкерлерімен танысып, олардың қандай әрекеттер жасағанын біледі. Ертегі оқылып, қуыршақ театрымен сахналанады, бұл балалардың көзқарастарын кеңейтіп, қызықтыруға септігін тигізеді. Сұрақ-жауап арқылы білімдері тексеріліп, балалардың қызығушылықтары мен танымдық қабілеттері оянады.

Сессияның қорытындысында балалар оқу қызметінің мазмұнын терең түсініп, оның маңыздылығы туралы пікірлерімен бөліседі. Қорытындылау барысында мақал-мәтелдердегі даналықтар айтылып, «Жұмыла көтерген жүк жеңіл» деген ұстаным арқылы топтық ынтымақтастықтың маңызына баса назар аударылады.

Предпросмотр

ІІ кіші «В» тобының ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы.
03.10.2017
Тәрбиеші: Коргамбекова Ж.О.
Білім бөлімі: «Коммуникация» Көркем әдебиет
Тақырыбы: «Шалқан» (орыс халық ертегісі).
Мақсаты: балаларды әдеби кейіпкерлердің әрекеттерін, жүріс-тұрысын талдауға, соларға қабылданған ережелерге сәйкес баға беруге үйрету.
Сөздік жұмыс:шалқан, ертегі
Қолданылатын көрнекі құралдар: атрибуттар, суреттер, хрестоматия.
 

Іс - әрекет кезеңдері

 

Тәрбиешінің қызметі

 

Баланың іс-әрекеті

 

Мотивациялық-қозғаушылық

 

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері:

Достар, достар жүрсің қайда,

Бірге еді ғой жанымыз.

Көмек сұрап бір-бірінен

Жеңіп шықтық бәріміз.

Балалар қазір біз бәріміз бірге поровозға отырып, ертегілер әлеміне барамыз. Әуен қосылған кезде әуендегі қозғалыс элементтерін орындайды.

 

 

 

Балалар шеңбер бойына тұрып қимыл-қозғалыс элементтерін  орындайды.

Балалар поровозға отырып ертегілер әлеміне аттанады.

Ұйымдастырушылық-іздеінстік

 

Кіріспе әңгіме.

-Балалар, бүгін біз оқу қызметінде «Шалқан» ертегісін алдымен оқып, одан кейін мазмұнын талдап, әрбір бала осы ертегіні, өз ойларын, қаншалықты түсінгенін жеткізеді. Ертегіні оқып беру. Қуыршақ театрымен сахналау.

Сұрақ-жауап.

- Балалар қандай кейіпкерлерді естеріңе сақтай алдыңдар?

-Шалқан қайда өседі?

-Атай көмекке кімді шақырды?

-Әжей кімді шақырды?

-Немере қыз кімді шақырды?

-Күшік кімді шақырды?

-Мысық кімді шақырды?

-Сонымен бәрі бірігіп не істеді?

-Ендеше, балалар, осы ертегідегі кейіпкерлердің атрибуттарын алып, ертегіні сахналаймыз.

Сергіту сәті

Қорбаңдаған аюдың

Құлпынаый көп екен,

Теріп, теріп алайық,

Қалтамызға салайық.

 

 

 

 

Балалар мұқият тыңдайды.

 

 

Балалардың жауабы.

 

 

Әжейді

Немер қызды

Күшікті

Мысықты

Тышқанды

 

 

 

 

 

Сергіту сәтінде балалар қимыл – қозғалыспен элементтерді орындайды.

Рефлексиялық-түзеушілік

 

 

Ертегіні сахналау.Қорытындылау.

Қазақтың мақал-мәтелдерін айтқыза отырып, оқу іс-әрекетін аяқтау. «Жұмыла көтерген жүк жеңіл» демекші, бірліктің арқасында шалқанды жұлып алады.

Жақсы бала еңбекшіл

Ер азамат болады,

Қиындықты жеңсе кім,

Құшағы гүлге толады.

Еңбекшіл осындай

Болайықшы, досым-ай.

Балалар рөлге бөлініп сахналайды.

 

 

 

 

 

 

 

Мұқият тыңдайды.

Күтілетін нәтиже:
Ұғынады: ертегінін мазмұнын.
Түсінеді: кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне талдауға және жасауды.
Қолданады: сахналау арқылы ертегіні көрсете білуді.
 
 


 
                               Бұдан бұрынғы қызметі №2 педагогикалық кеңеске
 
Талдау жүргізу ұйымдастырылған оқу қызметінің позициясынан денсаулықсақтау тәрбиеленушілердің
Мақсаты: Бағалау талаптарын оқу қызметін ұйымдастыру, салауатты өмір салтын рет балалардың өмір сүру процесінде оқу қызметін интеграциялау арқылы дене шынықтыру барлық білім салалары
 Тобы: ІІ кіші «В» тобы
Тәрбиеші: Коргамбекова Ж.О.
Ұйымдастырылған оқу қызметі: «Коммуникация» , Көркем әдебиет
Тақырыбы: «Шалқан» (орыс халық ертегісі).
Мақсаты: балаларды әдеби кейіпкерлердің әрекеттерін, жүріс-тұрысын талдауға, соларға қабылданған ережелерге сәйкес баға беруге үйрету.
 

П/п

 

Бағалау критерийлері

Ұйымдастырылған оқу қызметінің бағалау интеграция жағдайында қимыл және балалардың танымдық әрекетін

1

·         Топтың жағдайы және гигиеналық жағдайы (температура, таза ауа, жарық және т. б.)

·          

 

Ұйымдастырылған оқу қызметі басталмас бұрын, топ ішінде тазалық іс- шаралары өткізілді. Еден сүртіліп, топ желдетіліп алыды. Топ ішіндегі жарықтарды қосылды.

2

ұйымдастырылған оқу қызметінің денсаулық сақтау қойылымдары

Топта қауіпсіздік техникасы қатаң бақылауда болды. Дене шынықтыру элементтері  қолданылды. Бір орында тұрып секіру, аяқ ұшымен жүру, еңбектеу.

3

·         Ұйымдастырылған оқу қызметінде психологиялық микроклиматты

 

Балаларды ұйымдастырылған оқу қызметіне психалогиялық дайындау үшін ертегі басталар алдында көңілді әуен қосылды.

4

·         Қозғалыс балаларды ынталандыру басындағы әрбір кезеңінің ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін (пайдаланылатын педагог арттыру әдістері осы мотивация)

Балалардың әр қозғалысты күшейту үшін, түрлі қимыл – қозғалыстарды музыка ырғағымен орындады. Сонымен қатар музыкалық құрал (бубен) колданылды.

5

Болуы балалардың қызығушылығын қозғалыс және танымдық оқу әрекетінің ұйымдастырылған оқу іс-әрекет

Ұйымдастырылған оқу қызметінде балалардың қызығушылығын арттыру үшін түрлі көрнекіліктермен қатар аудео дыбыстар қолданылды.

6

Түрлерінің саны оқу қызметінің ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін (нормасы 3 - 4)

Ұйымдастырылған оқу қызыметі кезінде бірнеше оқуқызметтері қолданылды. Бұл: көркем әдебиет, дене қынықтыру , сөйлеуді дамыту және қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру.

7

Орташа ұзақтығы және жиілігі кезектесу қызметінің әр түрлі түрлерін (норма-7 минут)

·          

·          

Ұйымдастырылған оқу қызметінің жалпы ұзақтығы 12 минутқа созылды.

8

Сипаты оқу-танымдық қызметін (репродуктивті, ізденушілік, дәлелдеу, интерактивті)

Танымдық ұйымдастырылған оқу қызметінің сипаты үзденушілік және интерактивті.

9

Пәнаралық байланыс: болуы мазмұндық бөлігін ұйымдастырылған оқу іс-әрекет байланысты тапсырмалар қозғалыс белсенділігі. Қарым-қатынас қалыптастыру, балалар мен олардың денсаулығына құндылық ретінде; Әзірлеу мәнін түсіну-сыныбының оқушыларын құттықтаймыз; қажеттіліктерді қалыптастыру салауатты өмір салты (қозғалыс - өмір); әзірлеу жеке тәсіліне, қауіпсіз мінез-құлық; қосу ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін материалды көмектесетін жеке дамыту.

Оқу қызметі кезңнде балаларға дене шынықтыру, денсаулықты нығайту қимыл-қозғалыс элементтері қолданылып, балалардың қауіпсіздік ережелері сақталды (бір орында секіру, тізені бүгу, жүгіру т.б элементтер).

 

10

Саны әдістер мен технологияларды оқыту

Әңгімелесу, көрнекіліктерді қолдану.

11

Кезектестіру процесінде ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін денсаулықты сақтау технологияларын басқа технологиялармен оқыту

Денсаулықты нығайтуға арналған қимыл-қозғалыстар технологиясы әңгімелесу және мазмұндау технологиясынен қолданылды.

12

Белсенді оқытудың әдістері мен нысандары арналған ұйымдастырылған оқу іс-әрекет

Балаларды қызықтыру, қызықты жағдайаттарды шешу .

13

Орны мен ұзақтығы ақпараттық технологияларды қолдану

Қолданылған әдіс- тәсілдердің бәрі топ ішінде ұйымдастырылған оқу қызметінде пайдаланылды.

14

Тұлғалық–дамытушылық технологиясы (пайдалану субъективті баланың тәжірибесін қолдану педагог түрлі дидактикалық материал, балалардың дара ерекшеліктерін есепке алу, субъект-субъектное оқыту, танымдық әрекетін дамыту, диалогичное қарым-қатынас, пайдалану әр түрлі сенсорлық жолдарын ақпаратты қабылдауы)

Тәжірбие жасағанда тұлғалық дамытушылық технологиясы пайданалған дұрыс,технологияны пайдалану арқылы балалардың ойлау қабілетері жақсара түседі.

15

Сипатқа ие педагогикалық қарым-қатынас

Тәрбиешінің ұйымдастырылған оқу қызметі кезінде дауыс ырғағы арқылы балалардың қызығушылықтарын арттырды. Балаларға мейірімді болды.

16

Балалардың қимыл қозғалысы, олардың біріктілігі

Балалар қимыл – қозғалыс кезінде шынықтыру ережелерге сай орындап, біріктілікті сақтады.

17

Сергіту жаттығулары мен басқа да сауықтыру сәттер ұйымдастырылған оқу іс-әрекет (нормасы 15 минуттан ұйымдастырылған оқу іс-әрекет бойынша 1 мин 3-4 жаттығу)

Ұйымдастырылған оқу қызметі кезінде балалардың төзімділіктерін арттыру үшін сергіту сәті қолданылды.

18

Балаларда өзін-өзі талдау, өзін-өзі бағалау, өзін-өзі реттеу.

Ұйыдастырылған оқу қызметінің рефлексия кезеңінде балалар жасалған қызметтерін таалдап, қандай тапсырмаларды орындағандарын талдады.

19

Бұл ұйымдастырылған оқу іс-әрекет ырғағы, деңгейіне сәйкестігі балалардың дайындығын, оңтайлы. Әрекет педагогтың және балалардың аяқталған - аяқталмаған

ҰОҚ балалардың жалпы деңгейіне сәйкес орындалған, тәрбиешімен балалардың әрекеті түгелдей жоспарланды .

20

Тығыздығы ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін (количество времени, затраченное балалармен оқу жұмысын; нормасы 60% кем емес және 75-80%)

ҰОҚ жалпы ұзақтығы 12 минутқа созылды.

21

Диагностика сәттен шаршау балалар мен олардың белсенділігін төмендету

Балалардың ҰОҚ барысында жалыққан кезінде балалармен сергіту сәті пайдананылды.

22

Ерекше сіңірген еңбегі педагог (ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін, өткізілген, таза ауада)

Ұйымдастырылған оқу қызметінде балалар өздерін әдепті, тыныш және мұқият әр тапсырманы орындады.