Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Технологическая карта 2 младшей группы: «Жабайы жануарлар қыстауға қалай дайындалады?»

Технологическая карта 2 младшей группы: «Жабайы жануарлар қыстауға қалай дайындалады?»

Темірбай Қымбат Сәбитбекқызы
Темірбай Қымбат Сәбитбекқызы
DOCX
131
3

Данная технологическая карта образовательной деятельности предназначена для работы с детьми 2 младшей группы и направлена на изучение жизни диких животных в зимний период. В рамках занятия идет речь о том, как разные представители фауны готовятся к зиме, включая такие виды, как медведь, заяц, лиса и волк. Все эти знания помогут детям расширить свои представления о окружающем мире.

Сначала детям будет предложено рассмотреть изображения диких и домашних животных, чтобы определить, к какой категории они относятся. Затем через игру-соревнование «Не артық?» педагоги стимулируют интерес к теме. Дети обучаются проводить параллели между разными животными и их зимними привычками, что позволяет им лучше понять как ведут себя животные в дикой природе.

Особое внимание уделяется мультикультурному подходу, где используются слова и термины на различных языках, что помогает детям расширить их лексический запас. Использование произведений литературы, таких как сказка «Шегіртке мен жабайы аңдар», приглашает детей к обсуждению и анализу информации о диких животных и их habitats. В середине занятия предусмотрены также звуковые упражнения, что делает процесс обучения еще более увлекательным.

Наконец, важным элементом занятия будет рефлексия, где дети смогут поделиться своими впечатлениями и знаниями о диких животных. Это не только способствует их осмыслению полученной информации, но и развивает навыки общения, критического мышления и самовыражения. Итоговое занятие позволяет детям не просто запомнить информацию, но и увидеть взаимосвязь между природой и окружающим миром.

Предпросмотр

2- ші кіші топқа ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы
Технологическая карта 2 мл. группы
Technological card of educational activity for 2 junior group
Өтпелі тақырып: «Менің Қазақстаным»
Апта тақырыбы: «Тәуелсіз -Қазақстан»
Тәрбиеші: Воспитатель: Teacher:
Күні : Дата: Data:
Білім беру саласы: Образовательная область:Educational area: Таным. Познание. Comprehension. Жаратылыстану
Тақырыбы: Тема: Theme: «Жабайы жануарлар қыстауға қалай дайындалады?»
Мақсаты: Цель: Aim:
Білімділік : Образовательные цели: Educational: Жабайы аңдар туралы түсінік беру. Ертегі кейіпкерлерінің мінезін ажырата білу.
Дамытушылық: Развивающие: Developmental: Қазақстан аумағында мекен ететін жабайы жануарлар жайлы білімдерін кеңейту.
Тәрбиелік:Воспитательные: Brining-up: Табиғатты сүюге, оны қорғауға, аңдардың тыныс тіршіліктерін бақылауға, аялауға тәрбиелеу.
Жабдықталуы : Оснащение:Resources:үй жануарлары мен жабайы жануарлардың суреттері, конус театры, таратпа материалдар.
Сөздік жұмыс : Словарная работа:Vocabulary work : аю қысқы ұйқыға кетеді, қоян, түлкі, қасқыр олар қысқа қорек жинамайды, қысқы ұйқыға кетпейді.
Көптілділік: Полиязычие:Multilingualism:Аңдар-звери - animals, аю-медведь - bear, қасқыр-волк - wolf, түлкі-лиса - fox, қоян – заяц – hare.

Қызметтер кезеңдері Этапы деятельности Stages of activity

Мұғалімнің қызметі
Действия педагога
Teacher’s activities


Балалардың іс- әрекеті Деятельность детей Children’s activity

Мотивациялық – қозғаушылық
Мотивационно – побудительный Motivational and incentive stage

Д/О: «Не артық?»


- Қалған жануарларды бір сөзбен қалай атаймыз?
- Неге жабайы дейміз?
Балалар осы аңдарды үш тілде айтайық.
Көптілділік: Аңдар-звери - animals, аю-медведь - bear, қасқыр-волк - wolf, түлкі-лиса - fox, қоян – заяц – hare.
- Осы аңдардың ішінде қайсысы қысқы ұйқыға кетеді?
Қыс түсісімен көп жануарлар өздерінің ініне тығылады. Қоян, түлкі, қасқыр олар қысқа қорек жинамайды, қысқы ұйқыға кетпейді. Себебі, өздеріне қорек таба алады. Қоян, қасқыр, түлкі, тиін қысқа қарай жұқа жүні түсіп, орнына қалың жүн өседі.
Аю жаз бойы өзінің қорегін жинап, қысқа дайындалады екен.

Үй жануарларының ішінен жабайы жануарларды табу.


- Жабайы жануарлар.
Себебі, олар орманда мекен етеді.
Үш тілде қайталап айтады.



Жабайы жануарлардың қысқы тіршілігі туралы ұғынады.


- Аю қысқы ұйқыға кетеді, қоян, түлкі, қасқыр олар қысқа қорек жинамайды, қысқы ұйқыға кетпейді.


Ізденушілік –
ұйымдастырушылық
Организационно – поисковый Organizational and exploratory stage

«Шегіртке мен жабайы аңдар» ертегісін мұқият тыңдаймыз.
Ертегі ұнады ма балалар? Ертегіде не жайында айтылған?


Сергіту сәті:






Дыбыстық жаттығулар:




Д/О: «Аңдардың қорегін табуға көмектес»

Ертегіні мұқият тыңдайды
-ия
-ертегіде шегіртке және жабайы аңдар туралы айтылған.
Ал, балалар тұрайық,
Ормандағы аңдардың жүрісін салайық.
Қорқақ қоян, сұр қоян,
Ытқып - ытқып секірді.
Қорбаң - қорбаң қорбаңбай,
Аю жүрер қорбаңдай.
Түлкі жүрер сылаңдап,
Әдемі құйрығы бұлаңдап.
- Ыр – ыр – ыр ырылдайды қасқыр,
- кі – кі – кі бұлаңдайды түлкі,
- Ян – ян – ян жүгіріп жүр қоян.
- Ю – ю – ю қорбаңдайды аю.
Әр аңның қорегін тауып, құрастырады.

Рефлексивті – түзетушілік Рефлексивно – корригирующий Reflective and corrective stage

-Балалар бүгін қандай жануарлар тіршілігімен таныстық?
-Жабайы жануарларға қандай аңдар жатады?
-Қыста қай аң ұйқыға кетеді?

-жабайы жануарлар


қоян, түлкі, қасқыр, аю
-аю

Күтілетін нәтиже: Ожидаемый результат: The expected result:
Ұғынады: Воспроизводят: Reproduce:қыста аюдың ұйқыға кететінін, қоян, қасқыр, түлкі, тиін қысқа қарай жұқа жүні түсіп, орнына қалың жүн өсетінін.
Түсінеді: Понимают: Understand: «Шегіртке мен жабайы аңдар» ертегісін.
Қолданады: Применяют: Apply:жабайы жануарлардың қысқы тіршілігі туралы білімдерін.