Изучение числа 10 в математике
В математическом уроке для первого класса мы познакомим детей с числом 10 и его представлением в виде цифры. Основная цель — помочь учащимся понять состав числа 10 и его уникальные особенности. Мы будем обучать детей сложению и вычитанию чисел, находящихся в пределах от 0 до 10, что станет основой для их дальнейших математических знаний.
Кроме образовательных задач, урок также направлен на развитие таких навыков, как логическое мышление и мелкая моторика. Мы будем использовать различные методы и приемы — от наглядных пособий до групповых и индивидуальных заданий. Это поможет сделать процесс обучения динамичным и увлекательным, обеспечив интеграцию с другими предметами, такими как английский язык и окружающий мир.
В ходе урока дети разовьют не только свои математические способности, но и научатся работать в команде, будут знакомиться с понятием ответственности за свою работу и аккуратности в написании. Мы также планируем время для соревнований и игр, что сделает урок более интересным и стимулирующим для общения между детьми.
К концу занятия учащиеся смогут не только уверенно оперировать числом 10, но и осознавать, что это — лишь начало их пути в мир математики. Мы уверены, что такой подход поможет стимулировать интерес к учебе и развить навыки, которые понадобятся им в будущем.
Уақыты:Сыныбы: 0Пәні: Математика.
Сабақтың тақырыбы: 10 саны мен цифры.Сабақтың мақсаты:а) Білімділік: Оқушыларға 10 саны және цифрымен таныстыра отырып, 10 санының құрамы мен ерекшеліктерін білдіру. 10 көлеміндегі сандарды қосып азайтуға үйрету;б) Дамытушылық: оқушылардың ой – қиялын, математикалық тілін, дүниетанымын дамыту. Логикалық ойын ұштау. Саусақтың ұсақ моторикасын жетілдіру:в) Тәрбиелік: Таза, ұқыпты жазуға, жұптық, жеке жұмыстарға, шапшаңдыққа тәрбиелеу. Елжандылыққа, Отансүйгіштікке баулу;Сабақтың түрі: аралас сабақ.Сабақта қолданылатын әдіс – тәсілдер: көрнекілік, әңгімелеу, көркем сөз, ойын, топтық, жұптық, жеке жұмыстар. Пәнаралық байланыс: Сауат ашу, айналамен танысу, ағылшын тілі.Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
Оқу – құралдарын алдыру; 2.Психологиялық дайындық; Балалар: - Жарқын болса күніміз, Жарқын шығар үніміз. Қазақстан еліміз! Елін сүйіп ер жетер, Біз болашақ гүліміз.
Мұғалім: - Иә, балалар, сіздер еліміздің болашағысыздар. Егеменді еліміздің туын берік ұстау үшін біз қандай болуымыз керек?Балалар: - Әдепті, ақылды, сабырлы, білімді болуымыз керек. Мұғалім: - Ендеше, математикалық білімімізді толықтыру үшін математика сабағымызды бастайық.
Математика сабағында нелерді үйренеміз?Балалар: - Санауды, сандарды, есеп шығаруды. Мұғалім: - Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ. Себебі біздің білімімізді көруге қонақтар келіп отыр және біз тек сандармен танысып қана қоймай, еліміздің астанасындағы әсем ғимаратқа саяхат жасаймыз. Өйткені алда қандай мереке келе жатыр?Хормен: - 16 желтоқсан – Тәуелсіздік күні.Мұғалім: - Тәуелсіздік деп атайтын себебеіміз осы күннен бастап өз туымыз, өз елтаңбамыз, әнұранымыздың шырқап, өз елбасымыз бен өз тіліміз, өз дініміз қайта оралған күн! Осындай егеменді еліміздің астанасы қай қала?Балалар: - Астана қаласы.Мұғалім: - Астанаға немен барамыз?Хормен: - Пойызбен барамыз. Мұғалім: - Ендеше міне, пойыз. Пойызға мініп, әр вагондағы тапсырмаларды орындасақ.
ІІ Өткен материалды қайталау
«Пойыз құрастыр» ойыны
Оң және кері санау. Топтық жұмыс.1 қатар – 1 ден 7 –ге дейін және кері санау2 қатар – 1 ден 8 – ге дейін және кері санау3 қатар – 1 ден 9 – ға дейін және кері санау.
Санамақ: Бір дегенім – бөрік, Кисем бойға көрік. Екі дегенім – етім, Киер сәнді етіп. Үш дегенім – ішік, Теріден тігер пішіп. Төрт дегенім – тұмақ, Қыста кисең жылы – ақ. Бес дегенім – байпақ, Іші жылы тайпақ. Алты дегенім – алқа, Мойныңа тақ ал да. Жеті дегенім – жейде, Кір болмасын кейде. Сегіз дегенім – сенсең, Тонның жылысы сенсең. Тоғыз дегенім – телпек, Болма бала тентек. Он дегенім – оймақ, Жүрме босқа ойнап.
ІІІ Жаңа сабақ мазмұны
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
Тапсырмалар орындау.
1 шарты: «Біліміңе білім қос»
Ой шапшаңдығын жаттықтыру.Дөңгелек ішіндегі сандарға қосындысы сәйкес келетін сандарды қоршап сыз.
3 4 6 5 1 7 9
2 шарты: «Әдеміліп жазып көр!»10санының цифрының жазылуы: а) үлгі бойынша көрсету; ә) ауада жазу; б) дәптерге 10 цифрын жазу;
- Партаға отырдық па? – Иә.- Иығымыз тік па? – Иә. - Дәптер, қалам алдық па? – Иә. - Ендеше, салақтықты тастайық, әдептілеп жаза бастайық,
10 10 10 ...10 > 9 8 7 6 5 4 3 2 1 010 = 10
Сергіту жаттығуыОң қолымда бес саусақ,Сол қолымда бес саусақ,Бесті беске қосқанда,Болады екен он саусақ.
3 шарты. 10 санының құрамы9 + 1 = 108 + 2 = 107 + 3 = 106 + 4 = 105 + 5 = 10
4 шарты. «Ойлан, тап».а) Логикалық санамақ, мазмұнды есептерШығармақ болып кеше есеп, Он асықтың екеуін,Жиналғанда 10 есек. Досың сұрап алады.Біреуі ұйықтап отырды, Айтшы сонда нешеуі,Ынталысы неше есек? 10 – 1 = 9 Өз қолыңда қалады? 10 – 2 = 8Себетте 10 алма тұр еді. Оның екеуін Азат, біреуін Әсет алды. Себетте неше алма қалды? 10 – 3 = 7Апасы Алмасқа 10 қалам сатып әперді. Оның 4 – еуі қара түсті. Қалғаны көк түсті. Көк түсті қалам нешеу? 10 – 4 = 6Аулада 10 құс жайылып жүр еді. Оның бесеуі үйрек, қалғаны қаздар. Аулада неше қаз жайылып жүр? 10 – 5 = 5
ә) «Тоғызыншыны тап» .Күн, ай, жұлдыз.Шешуі: (суретін салу)
Сергіту сәті.Жаза, жаза жазуды,Талып қалды қолымыз.1, 2, 3 –Саусақтарымжинакүш.
One, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten. (санау)
5шарты «Өзіндікжұмыс»Белгісізсандытап
3 + 7 = 10 6 + 4 = 104 – 2 = 2 10 – 3 = 7 (Оқытаотырыптексеру)
IV.Сабақтықорытындылау.Балалар,сіздерсабаққажақсыжақсықатысып,келгенқонақтарғабілімдеріңдікөрсеттіңіздер.Менде,сіздердіңҚазақстанныңүлкен азаматтары болатындарыңызға сенімдімін.