Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Зз дыбысы мен әрпі: жаңаша білім алу әдістері

Зз дыбысы мен әрпі: жаңаша білім алу әдістері

Кажиакпарова Бақыт Шайзадaқызы
Кажиакпарова Бақыт Шайзадaқызы
DOCX
191
1

Сабақтың тақырыбы «Зз дыбысы мен әрпі» – тіл дамытудағы маңызды элемент. Бұл сабақта оқушыларға «Зз» дыбысын түсіндіру, оны жазу мен оқу дағдыларын қалыптастыру, сондай-ақ, дауыссыз дыбыстардың маңызын түсінуге ерекше назар аударылады. Тақырыптың бірегейлігі мұнда біліктілікті арттыру мен практикалық бірлестікті қамтиды.

Сабақтың жоспарлау кезеңінде психологиялық ахуал қалыптасырудан бастап, «Зз» дыбысын таныстыруға дейінгі кезеңдерді ескердік. Оқушылар интерактивті тәсілдермен таныса отырып, берілген материалды жаңаша көзқараспен қабылдайды. Шығармашылық тапсырмалар мен ойындар арқылы олар «Зз» дыбысын өз беттерінше зерттеуге мүмкіндік алады.

Сабақ барысында қажетті ресурстар мен көмекші материалдар, соның ішінде интерактивті тақта мен түрлі көрнекілік құралдарды пайдалану жоспарланған. Оқушыларды топтарға бөліп, әрбір топқа әр түрлі тапсырмалар береді. Бұл олардың белсенділігін арттыруға және дағдыларын дамытуға ықпал етеді.

Сабақтың соңында балалардың түсінік деңгейін тексереміз. Олардың «Зз» дыбысын қалай қабылдағаны, жазу мен оқу қабілеттері бағаланады. Оқушылармен кері байланыс жүргізіп, олардың сезімдері мен пікірлері тыңдалады. Осының барлығы оқыту үдерісін жетілдіруге, балалардың ынтасын арттыруға бағытталған.

Предпросмотр

Күні: 24.01.2017
Сынып: 0 «А»

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зз дыбысы мен әрпі.

Мақсаты

Зз дыбысы мен әрпін білу.
Зз дыбысы мен әрпінің дауыссыз дыбыс екенін түсіну.
Зз әріпін жазу дағдысында қолдану.


Күтілетін нәтиже

Зз дыбысы мен әрпін қолдана біледі .
Зз дыбысы мен әрпінің дауыссыз дыбыс екенін түсінеді .
Зз әріпін жазу дағдысында қолданады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі



Психологиялық ахуал қалыптастыру
2 минут


Шынықтырып денені,
Тісін жуып тазалап .
Мектебіне барады ,
Міне нағыз азамат


Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!


Интербелсенді тақта






Қызығушылықты ояту . Білу
3-мин

Өткен әріптерді қайталау.
Барлық өткен әріптерді қайталап атап шығу
-Әріпті біз не істейміз? (жазамыз,оқимыз,көреміз)
-Дыбыс дегеніміз не? (дыбысты естиміз,айтамыз)
-Дыбыс нешеге бөлінеді ? (дыбыс екіге бөлінеді )
-Дауысты дыбыстар дегеніміз не?
-Дауыссыз дыбыстар дегеніміз не?
-Соңғы қандай әріпті өттік? Ол сөздің қай жерлерінде кездеседі?



Оқулық, тақта,кеспе әріптер

Мағынасын ашу


Түсіну


2-мин










Қолдану


2-мин




Ойын арқылы жаңа сабақты шығарып алу.
Жұмбақ жасыру.( Интербелсенді тақтамен жұмыс)
Түрі жылқы бейнесі
Жолақ-жолақ жейдесі.(зебра )
-Зебра сөзінің бірінші дыбысын айтайық.
З-З-З-З
-Мынау Зз дыбысының баспа түрі
З дауыссыз дыбыс оны көк бояумен бояймыз.
Құрамында З дыбысы бар сөзді тыңда .
Зебра, зымыран, зеңбірек, зауыт, зубр, зырылдауық, зығыр, қозы, тазы, жүзім, қобыз, қаз, көз.
Интербелсенді тақтадан тапсырмаларды орындау:


1. З әріпі неге ұқсайды?
Қағаздан көре аласың
Қағаздан да табасың
Байқамасаң анықтап
3(үш )екен деп қаласың.


2.Ашып едім құлпыны
Өз көзіме сенбедім
3(үш) екен деп қаласың
Нанасың ба қарашы.
2.Вагондарға атауы сол дыбыстан басталатын жануарларды апар.( Зебр,керік,қоян,бақа,ит,елік)
3. Суреттерге мұқият қара атауында З дыбысы бар суреттерді тауып тінтуірмен көрсет. (Қобыз,зымыран, қаз, домбыра, ит, қозы, зеңбірек)
4. З дыбысын қайталап оның дауысты, дауыссыз екенін атап өз қазақ үйіне орналастыр.

Интербелсенді тақта

Дәптермен жұмыс


6-мин

      1. Дәптермен жұмыс.

Жүзік, зымыран, жұлдыз сөздеріне дыбыстық талдау жасап,буынға бөлу. Балалардың өздеріне з дыбысының сөздің басында, ортасында, аяғында келетін сөздер ойлатады. Дәптердегі буындарды, сөздерді құратып оқытады. Барлығы хормен қайталап оқиды.
Жазу жұмысы: педагог з дыбысын ауада жазып, тақтаға жазып көрсетеді. Балалардың өздеріне ауада жазғызады. Сонан соң дәптерге жазу.
Дәптерде берілген сызба бойынша бірнеше сөйлем құрату. Мысалы: Атам қарбыз өсірді. Қарбыз бақшада өседі.


Әліппе –дәптер

Сергіту сәті:
2-мин

Бұғының үйі

(жаттығу ойын)


Сергіту сәтіне арналған жинақ
Аудио жазылым

Талдау


7-мин


Топтық жұмыс:
1-топ: Алғырлар (Кубиктағы сөздерді атап буынға бөл )
2-топ: Тапқырлар(Суреттердің арасынан тек қана з дыбысы бар сөздерді тауып жапсыр)
3-топ: Ғалымдар:(Вагондарға атауы сол дыбыстан басталатын жануарларды жапсыр)
4-топ: Ойшылдар ( Көп нүктенің орнына тиісті әріпті жаз)



Кубиктер,
ватман,
суреттер, үлестірмелі материалдар




Рефлексия


2-мин



Сұхбат әдісі
Бір оқушы тележүргізуші қызметін атқарып, басқа топтағы оқушылардан сұхбат алады.
1.Қазір сіздерде қай пән өтіп жатыр ?
2.Бүгін қандай әріп және дыбыспен таныстыңдар ?
3.Зз дыбысы дауысты дыбыс па әлде дауыссыз дыбыс па?
4.Зз әрпінен басталатын сөз ойлап тап, және сол сөзге сөйлем құра.



Микрафон




Қорытынды
1-мин

-Балалар бізге қонаққа кім келіпті?
-Зебр
-Зебр сөзі қандай дыбыстан басталады екен?
-З дыбысынан
-З дыбысы дауысты ма әлде дауыссыз дыбыс па?
-Өте жақсы

Зебрдың суреті

Мадақтау
1-мин

Жұлдызшалар арқылы балаларды ынталандыру


Жұлдызшалар

Кері байланыс
1-мин


Сабақты қаншалықты түсінгендері бойынша көңілді көңілсіз смайликтерге стикерлер жапсыру

Смайликтердің суреттер және стикерлер










«Еңбек ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар №22 орта мектеп»
КММ




Тақырыбы: Зз әрпі мен дыбысы
(Ашық сабақ)





Сынып жетекшісі : Кажиякпарова.Б