Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Народні іграшки: Пізнавальне заняття для малюків

Народні іграшки: Пізнавальне заняття для малюків

Джафарова Татьяна Владимировна
Джафарова Татьяна Владимировна
DOCX
134
2

У рамках заняття «Народні іграшки» дітям молодшого дошкільного віку буде представлена можливість поринути в захопливий світ українських традицій і народних іграшок. Завдяки практичному підходу, малюки ознайомляться з українською народною лялькою та іграшками, виготовленими з природніх матеріалів, таких як глина, солома, і дерево. Вони навчаться порівнювати сучасні іграшки та старовинні, що допоможе їм краще зрозуміти культуру своєї країни.

Заняття буде спрямоване на виховання в дітей цікавості до навколишнього середовища та його історії. Викладач почне з запитань, які спонукатимуть малюків до обговорення своїх улюблених іграшок. Протягом заняття діти дізнаються, як колись жили люди, які іграшки вони створювали власноруч, та чим гралися їхні батьки. Це стане основою для подальшого дискусійного формату роботи з дітьми.

Дітей познайомлять із різними видами іграшок, на прикладі яких вони вивчатимуть категорії ігор, що збереглися до наших днів. Наприклад, малюки дізнаються про ляльки, виліплені з глини, та дерев’яні іграшки, які виготовлялись у домашніх умовах. Це заняття не лише покращить комунікаційні навички дітей, але й допоможе їм розвинути фантазію та креативність під час створення власних ляльок.

Завершальним етапом стане самостійна ігрова діяльність, де діти зможуть проявити всі свої навички, виготовляючи прості іграшки, а також грати у цікаві і традиційні народні ігри. Таке заняття буде не лише веселим, але і надзвичайно корисним, адже діти отримають можливість вивчити культуру свого народу на практиці, розвиваючи при цьому соціальні навички та креативність.

Предпросмотр

Пізнавальне заняття для дітей молодшого дошкільного віку
на тему: Народні іграшки.
Мета: Ознайомити дітей практичним шляхом з українською народною лялькою та іграшками з природного матеріалу (глина, солома, дерево, шишки та ін..)
Розширити уявлення дітей про призначення різних видів іграшок, вчити порівнювати сучасні іграшки та старовинні народні іграшки. Ознайомити дітей з народною рухливою грою
Підтримувати природний інтерес дітей до навколишнього середовища.
Хід заняття.
Діти, хочу спитати, чим ви займаєтесь вдома ввечері, коли повертаєтесь з дитсадочка? Чим граєтесь? Які ваші улюблені іграшки? Слайд №1
Діти, сьогодні я розповім вам про давні-давні часи. Раніше люди жили зовсім не так як тепер. Слайд №2. Подивіться на ці будинки. Вони не схожі на ті, в яках ми живемо, вони маленькі, дах із соломи. Не було електрики, телевізорів, комп’ютерів, телефонів. Слайд 3. Діти грались іншими іграшками. Подивіться на них. Слайд 4. Ці іграшки вирізані з дерева і розфарбовані. Ось рибка, коник, качечка, янголятко, ведмеді та півники. Це дерев’яні іграшки. Іграшки не купували у магазині, а робили своїми руками батьки для своїх дітей.
А ось іграшки з соломи і ниток. Слайд 5 Подивіться які гарні ляльки і солом’яний бичок з казки.
Слайд 6. Люди, які жили біля лісу, робили своїм дітям іграшки із шишок, жолудів, гілочок дерев та листя.
Слайд 7. У давні часи на свята дітям давали їстівні іграшки – льодяники-півники, печені з тіста жайворонки, зайчики, інколи робили іграшки навіть з сиру. Такими іграшками можна трошки погратись, а потім зїсти.
Слайд 8. Дуже любили діти у давнину глиняні іграшки-свистульки. Вони були зліплені з глини, яскраво розфарбовані і голосно свистіли. Ось так. Показ справжньої глиняної іграшки-свистульки.
Слайд 9 . Для найменших діточок, які ще лежали у колисці, робили брязкальця з кори дерев, з дерева, лози. А іноді вішали на колиску дзвіночки.
Діти, яви думаєте, у хлопчиків і дівчаток були однакові іграшки? А ви граєтесь однаковими? Чим грають наші хлопчики? А раніше не було машин, і іграшок-машинок у хлопчиків не було. Слайд 10.
Вони грали саморобними м’ячами з тканини, набитими соломою, вирізаними з дерева мечами, луками і стрілами.
А дівчатка з давніх - давен грають ляльками. Слайд 11. Ляльок робили з залишків тканини, замотували нитками, тому вони називались мотанка.Подивіться, як гарно прикрашені ці ляльки –кольровими ниточками і стрічками.
А зараз вставайте, діти, пограємо у гру.
Гра «Галя по садочку ходила..»
Посередині кімнати поставлено два стільчика спинками один до одного. На одному стільчику квітка, це - «садок». Діти стоять у колі, одна дитина (Галя) з хусточкою в руках стоїть біля квітки.
На слова:
Галя по садочку ходила, 
Хусточку біленьку загубила, 
Ходить по садочку, блукає, 
Хусточку біленьку шукає
діти йдуть по колу вліво. Галя ходить усередині кола біля квітки і на слово «згубила» залишає хустинку на стільчику, біля квітки, а сама переходить на другу сторону, до сидіння стільчика, й удає, що шукає хустинку. Потім сідає на стілець. 

На слова:
Не журися, Галю - серденько, 
Ми знайшли хустинку біленьку, 
У садочку, біля малини, 
Під зеленим листом тернини.
діти йдуть по колу вправо і зупиняються. Одна дитина, визначена вихователькою, підходить до стільчика з квіткою, бере хустинку і промовляє:
Ти, Галю, хустину не шукай, Хто знайшов, відгадай!
Якщо Галя, не оглядаючись, відгадає голос дитини, вони міняються місцями. Гра повторюється.
Ось і знайшли ми біленьку хусточку. А тепер зробимо з неї ляльку мотанку.
Діти сідають за столи. Вихователь показує спосіб виготовлення ляльки. Діти виконують роботу самостійно.
Ось які гарні ляльки у нас вийшли. Будемо грати.
Заняття переходить у самостійну ігрову діяльність дітей.
Підготувала і провела Джафарова Тетяна Володимирівна, вихователь ДНЗ №7.