«Қызықты математика» сабағы №44 «Үркер» балабақшасында
Бұл құжатта №44 «Үркер» балабақшасында өткен «Қызықты математика» сабағының мазмұны мен ұйымдастырылу барысы баяндалады. Сабақтың мақсаты – балалардың математикалық түсініктерін қалыптастыру, сандарды санап, есептер шығару арқылы логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Математика сабағы арқылы ұстаздар балаларды достыққа, адамгершілікке тәрбиелей отырып, ұстаз-бала ортасындағы қарым-қатынасты нығайтады.
Сабақ барысында балалар түрлі қызықты ойындар мен тапсырмалармен айналысып, жаңа білімдерге ие болады. Ойын форматында өткізілген сабақ барысында бояу, графика, геометрия мен саналарды байланыстыратын әртүрлі жаттығулармен балалардың қызығушылығын арттыра аламыз. Ойын арқылы қиялдарын іске асырып, өзара пікір алмасуға мүмкіндік туындайды.
Сабақтың негізгі бөлігінде балалар бірнеше тапсырма орындап, қорытынды ойларын білдіреді. Мысалы, «Жыл мезгілдері» атты ойын арқылы табиғат құбылыстарын түсінуге үйренеді, сонымен қатар, табиғатта болатын өзгерістер мен математикалық есептерді қатарластыра отырып, ойлау қабілеттерін дамытады.
Сонымен қатар, оқу барысында балалар геометриялық пішіндермен танысып, оларды кеңістікте дұрыс орналастыруды үйренеді. Сабақ соңында рефлексиялық кезеңде балалар өз эмоцияларын білдіріп, алған білімдерін ортаға салады. Оқу процесінде балалардың танымдық қызығушылығын арттыру және білімдерін тереңдету үшін атмосфераны тиімді ұйымдастыру үлкен рөл атқарады.
Астана қаласы
№44 «Үркер» балабақшасының
Тәрбиешісі: Айтмағамбетова Г.А
Білім беру саласы: Таным
Бөлімдері: Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру, қоршаған ортамен таныстыру, құрастыру
Тақырыбы: «Қызықты математика»
Мақсаты: Балаларға сандарды тура және кері санату, суреттер арқылы есептер шығару. Ойлау қабілетін дамыту, тапсырмаларды ойланып орындауға үйрету, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Бір-біріне достық қарым-қатынасқа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу,ойын, көрсету.
Көрнекі құралдар: орманның көрінісі, маша мен аюдың үйшігі, бөденелер, машина, геометриялық пішіндер, жолақшалар, ұсақ ойыншықтар, машаның суреті.
лық
Тәрбиеші және балалар апайлармен амандасады.
Ал, балалар, келіңдер!
Біріңе-бірің еріңдер.
Біліміңді тексеріп,
Ойынға қатысып көріңдер!
Д/Қ ойын: «Жыл мезгілдері»
-Бір жылда қанша жыл мезгілі бар?
-Монитордағы суреттерді санайық.
-Көктем мезгілі нешінші жыл мезгілі?
-Көктем мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болады?
Балалар апайлармен амандасады.
-Бір жылда төрт жыл мезгілі бар.
-көктем мезгілінде күн жылынады, қар ериді, мұздар жарылып, сай-салаларға су толады.
Ұйымдастыру-шылық-ізденістік
Дыбыс естіледі.
-Маған дыбыстық хат Машадан келіпті, кәне назар аударайық.
(тәрбиеші балаларға хат оқиды)
-Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен компьютермен ойын ойнап, Миша аю берген тапсырмаларды орындаған жоқпын, сондықтан Миша аю маған ренжіп компьютерімді алып қойды. Тапсырмаларды орындасаң ғана ойын ойнауға рұқсат беремін деп айтты.
Балалар, көмектесіңдерші, маған тезірек жетіңдерші.
-балалар, көмектесесіңдер ме?
-орманға немен жетеміз?
-Дұрыс айтасыңдар, балалар мен бір дыбыс естимін, автобустың дыбысы сияқты.
(балалар мен тәрбиеші машинаға отырып, залдан шығып кетеді, айналып қайтадан залға кіреді)
Тәрбиеші: балалар біз орманға келдік, Машаның үйіне апаратын жолға шығу үшін шашылып жатқан шишкаларды жинап алуымыз керек.
-Себетке санап салайық.
Маша қонақтарды қарсы алады.
-Сәлеметсіңдер ме, қонақтар.
-Алақай сендер маған көмекке келдіңдер ме?
Маша аюдың конверттегі тапсырмаларын береді.
1 тапсырма.
Д/қ ойын: «Ойланып тез есепте».
Бес алманың үшеуін,
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады?
Шыршаның түбінде,
Екі қоян тығылып отыр.
Екі қоянның неше құлағы шығып отыр?
Жанарда бар үш сақина,
Шынарда бар екі сақина,
Екеуінде болады неше сақина?
Бөлменің төрт бұрышы бар,
Әр бұрышта бір мысықтан отыр,
Барлығы неше мысық отыр?
Сергіту сәті.
Кел ,балалар, тұрмайық.
Қолды белге қоялық.
Бестен бастап бірге дейін,
Кері жүріп санайық.
5,4,3,2,1.
2 тапсырма.Үстел үсті жұмысы.
Д/қ ойын: «Кем және артық, тең» ұғымдары.
Д/қ ойын: «Кеңістікте дұрыс орналастыр»
Сол кезде көңілді әуенмен геометриялық пішіндер залға кіреді.
-Дөңгелек: сендер біз туралы әңгімелесіп жатқандарыңды естіп, дауыстарыңа келдік.
Үшбұрыш: дұрыс орындапсыңдар.
Төртбұрыш: дұрыс істедіңдер.
Сопақша: қандай керемет, бізді жақсы біледі екенсіңдер?
Төртбұрыш: балалар, бізбен бірге ойын ойнайсыңдар ма?
3 тапсырма.
Геометриялық пішіндер ойынға шақырады.
-мен қандай пішінмін?
-менің түсім қандай?
Залдың ішінде маған ұқсас заттарды ата?
Үшбұрыш: осы заттардан не құрастыруға болады?
Құрастырған үйімізді апайларға көрсетейік?
4 тапсырма: «адасқан сандар».
Қолдарына 1ден 5ке дейін сандарды беріп қоямыз. Ал балалар санды 1ден беске дейін тура қылып қояды.
Қатар-барлығы 1 сан
Қатар-барлығы 2 сан
Қатар-барлығы 3сан
Қатар-барлығы 4 сан
Қатар-барлығы 5 сан
-Бәрекелді балалар сендер бізді жақсы таниды екенсіңдер.
-Ал енді кім біз жайлы тақпақ айтып береді?
5 тапсырма
Карточкамен жұмыс.
Заттарды санмен теңестіру.
-Апай смс хат келді.
-Әрине көмектесеміз.
-Көлікпен. Машина, поезд, ұшақ, автобус.
Балалар шишканы жинап алып, 1ден 5 ке дейін санайды.
-Сәлеметсің бе, Маша.
-Ия, Маша
-екі алма қалады.
-төрт құлақ
-бес сақина болады.
-төрт мысық отыр
Балалар ақ қағаз бетіне тапсырма бойынша пішіндерді кеңістікте дұрыс орналастырады.
Балалар пішіндермен қызыға ойнайды.
Балалар тапсырмаларды орындайды.
Тақпақтар айтылады.
Рефлексиялық-түзетушілік
-Балалар, мінеки сендер Машаға көмектестіңдер . Енді балабақшамызға қайтайық. Апайлармен қоштасайық.
-Сау болыңыздар, апайлар.
Күтілетін нәтиже:
Біледі: кеңістікті бағдарлауды, пішіндерді атауды.
Игереді: логикалық есептер шығаруды.
Меңгереді: санды заттың санымен және таныс заттарды түсіне қарай сәйкестендіруді.