- Главная
- →
- Занятия с детьми
- →
- Ондықтарды ондықтарға ауызша бөлу: білім алу және дағдыларды жетілдіру
- →
Ондықтарды ондықтарға ауызша бөлу: білім алу және дағдыларды жетілдіру
Бұл құжатта оқушыларға ондықтарды ондықтарға ауызша бөлу әдістері таныстырылып, математикалық ойлау қабілетін дамыту үшін түрлі тәсілдер ұсынылады. Әдістемелік ұсыныстар есте сақтауды, тілдік қорды кеңейтуді және оқу материалын тиімді меңгеруді мақсат етеді. Оқушыларды шапшаңдыққа, ұқыптылыққа және тұрақтылыққа тәрбиелейтін әдстерді талқылаймыз.
Сабақ барысында оқушылардың ынтымақтастығы ерекше роль атқарады. «Сиқырлы таяқша» арқылы оқушылар бір-біріне игі тілектер айтып, достық атмосферасын қалыптастырады. Бұл сабақтың мақсаты - оқушыларды бір-біріне қолдау көрсетуге, өзара көмектесуге ынталандыру. Оқушылар өз ойларын ортаға салып, бір-біріне көмек береді, бұл оларға командалық жұмыс дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
Сабақтың құрылымы логикалық тәртіппен жүреді: оқыту және бағалау, қызығушылықты ояту, материалдарды екі тараптан да меңгеру. Оқушылар өздерінің білім деңгейлерін бағалап, топтағы достарымен салыстыру мақсатында пікір алмасады. Дәрістің әр кезеңінде өткізілетін ойындар мен тапсырмалар оқушылардың шапшаңдығын бақылауға, білімдерін нығайтуға, сондай-ақ, оқу материалдарының тереңдігін үйренуге мүмкіндік береді.
Сабақты жүргізу барысында, мұғалім оқушылардың белсенді қатысуын қадағалайды, ал оқушылар дәстүрлі оқу материалдарымен жұмыс істеп, жаңа ақпаратты қабылдау және өңдеу дағдыларын үйренеді. Осындай сабақтардың нәтижесінде оқушылар тек математикалық білімдерін емес, сонымен қатар өздерінің тұлғалық қасиеттерін де дамытады.
Мұғалім:Абилдаева А
Сабақтың атауы
Ондықтарды ондықтырға ауызша бөлу
Сілтеме
Математика оқулығының әдістемесі,мұғалімге арналған нұсқаулық
Сабақтың жабдығы
Сызба, деңгейліктапсырма ,карточкалар
Жалпымақсаттар
а) Оқушыларға ондықтырды ондықтарға ауызша бөлу әдіс тәсілдерін үйрету.
Ә) оқушылардың ой өрісін, математикалық ойлау қабілетін, сөздік қорын молайту.
Б) Оқушыларды ұқыптылыққа , шапшаңдылыққа, төзімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: схема, сызбалар,(бәйшешек суреті)
Оқыту нәтижесі
Топқа бөлу
Пазл құрастыру арқылы топтарға бөлу
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ынтымақтастық атмосферасы
Балалар бір-біріне «сиқырлы таяқшаны» бере отырып, өздерінің игілікті тілектерін айтады:
Мен бәріңе Денсаулық тілеймін!
Мен бәріңе Қуаныш тілеймін!
Мен бәріңе Мейірім тілеймін!
Мен бәріңе шуақты күн тілеймін!
Мен бәріңе көңілді ойын тілеймін! Және т.б.
Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік пен бестік баға тілеймін!
Үй тапсырмасын сұрау
Қай қатар 1-ші орындаса, оза шауып келген топ бәйгені қанжығасына байлайды.
І топ ІІ топ ІІІ топ ІҮ топ
24:2= 36:3= 44:1= 55:5=
39:3= 48:4= 88:4= 69:3=
42:2= 48:2= 96:1= 77:7=
Қызығушылықты ояту
Мағынаны тану
Оқулықпен жұмыс.
1 есеп ті түсіндіру
2 есептегі мысалдарды шығару
3 есепті өз беттерінше орындату
4,5есептерді шығарту
8есепті шығарту арқылы Эрно Рубикпен таныстыру
Эрно Рубик 1944 жылы Венгрияның Будапеш қаласында дүниеге келген 1974 жылы осы рубикті ойлап тапқан
Сергіту сәті
Егер анаң саған 150 теңге берсе мектеп асханасынан не алар едің
Оқушылар өз ойларын айтып сергіп алады
Ой толғаныс
Мақал- мәтелдер сайысы
1 топ 2 топ
1.Бесік баласы бес түлейді 1. Алты жасар бала атқа мінсе,
2.Жақсы әке жаман балаға Алпыстағы шал алдынан шығып атын ұстар
Қырық жылдық ризық. 2.Білегі күшті бірды жығады,
3.Жігіт адамға жеті өнер де аз Білімі күшті мыңды жығады.
4.Алтау ала болса, ауыздағы кетеді, 3.Жеті рет кес, бір рет піш.
Төртеу түгел болса, төбедегі келеді. 4.Елу жылда ел жаңа.
5.Тоқсан ауыз сөздің 5.Жүз теңге ақшаң болғанша
Тобықтай түйіні бар. Жүз жолдасың болсын
6.Екі аяқтыда бөле тату, 6.Атты күнде мінсең- тулақ,
Төр аяқтыда бота тату Аптада мінсең- қунақ,
Айында мінсең- ат.
Жылында мінсең- тұлпар
Қызықты сұрақтар:
1.12 айдың ортақ атауы. / жыл/
2.Жаздың екінші айы қалай аталады? / шілде/
3.4 шығу үшін қай санды 2- ге бөлеміз? /8/
4.Жылдың ең қысқа айы қалай аталады? / ақпан/
5.Алма ішін тесті, өзіне пәтер тапты. / құрт/
6.Кейде бестік алатын, кейде бұрышқа тұратын бөлме. / сынып/
7.Тілі жоқ төреші. /таразы/
8.Бір есек 10 кг қант, екінші есек 10 кг мақта әкеле жатыр. Қайсысының жүгі ауыр? / тең/
9.Бос қапта неше жаңғақ бар? / 0 /.
10. 1 кг мақта ауыр ма, 1 кг темір ауыр ма? / тең/
Үй тапсырмасы
Оқулықта қалған тапсырмаларды орындау
Күнделіктеріне жазады
Бағалау
Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.
Тексерілді: