Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Қызықты математика

Қызықты математика

Балгабаева Жанат Калдыбаевна
Балгабаева Жанат Калдыбаевна
DOC
115
0

«Қызықты математика» тақырыбындағы ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті — бұл баланың сандық ұғымдарын дамытуға арналған нақты жоспарланған сабақтар жиынтығы. Сабақтың мақсаты балалардың логикалық ойлау қабілетін, есте сақтау қабілетін және тіл байлығын арттыру болып табылады. Математиканың қызықты аспектілеріне назар аудара отырып, балалар ересектермен тең дәрежеде интерактивті қатысуға мүмкіндік алады.

Сабақ барысында балалар ойын түрінде үйрену үрдісіне қатыса алады. Оларды саяхатқа шақыру арқылы мотивацияланады, тапсырмалар мен жұмбақтар мен байланыстырылады. Мысалы, «Жемістер мен көкөністер» тапсырмасын орындау барысында, балалар заттарды ажыратып, атауларын үш тілде айтып, түрлі ойындар арқылы математикалық дағдыларын жетілдіреді. Бұл білім беру әдісінің маңызды құрамдас бөлігі — балалардың қол саусақ маторикасын дамыту, өйткені бұл олардың мотивацияларына әсер етеді.

Көрнекі құралдар — слайдтар, Воскобович ойындары, Дьенеш әдісіндегі үлестірмелі материалдар сабақтың маңызды бөлігі болып табылады. Бұл материалдар балалардың логикалық ойын белсенділігін арттырып, қызығушылықтарын оятады. Сабақ барысында «Теңіз тасбақасының тапсырмасы» секілді ойындармен балаларды ынталандыру және білімін тереңдету көзделген. Әрбір әрекет кезеңінде балалар өздерінің білімі мен дағдыларын көрсетуге шақырылып, оларға қолдау көрсетіледі.

Сабақ соңында рефлексия кезеңінде балалар өздерінің алған білімдерін қайталап, нәтижелерін бағалайды. Бүгінгі сабақтың мақсатына жету арқылы, балалар күрделі математикалық тапсырмаларды орындау барысында ынталану және қызығушылық көрсетуі тиіс. Негізгі назар балалардың зейіні, қызығушылығы және тіл байлығын дамытуға аударылады. Осылайша, «Қызықты математика» сабақтары балалардың жан-жақты дамуы мен қызықты оқыту процессін қамтамасыз етеді.

Предпросмотр

Білім беру саласы: Таным
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекет: Математика
Тақырыбы: «Қызықты математика»
Мақсаты:
Білімділік: Балалардың сандық ұғымдары туралы білімдерін кеңейту, ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру
Дамытушылық: Балалардың қол саусақ маторикасын дамыту, тіл байлығын, ой өрісін дамыту.
Тәрбиелік:Балаларды ұқыптылыққа, жүйріктікке, тапқырлыққа баулу.
Көрнекіліктер: Слайд, Воскобович ойындарының құралдары. Дьенеш әдісі бойынша қажетті үлестірмелі құралдар.











Әрекет кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушы

Шаттық шеңберге жиналу
Бақыт-біздің сиқырлы шеңберіміз,
Бақыт-біздің достарға сенгеніміз.
Бақыт-таңнан біреумен достасуың,
Бақыт-кеште достармен қоштасу.


Іздену-ұйымдастырушы

-Балалар саяхатқа шығуды ұнатамыз ба?
Ендеше, мен сендерге жұмбақ жасырайын.


Шешуін табамыз ма?
Оң жағын да су,
Сол жағын да су
Кеме мен қайықтар жүзеді,
Күн сайын.
Шөлдеп қалсаң, суы ащы

-Ия












-Теңізде немен жүреміз?
Ал кемеге өту үшін мен сендерге тапсырма беремін, егер орындасаңдар жолымыз болады?
1-тапсырма.
«Саябақтағы жемістер» дидактикалық жаттығуы
-Үстелдің үстіндегі табақшада алма, алмұрт, банан, қияр, қызанақ жатады.
-Балалар жемістер мен көкөністерді ажыратып, бөліп алайық?
-Жемістер мен көкөністерге нелерді жатқызамыз?
-Балалар біз нешеге дейін санап білеміз?
-Ендеше бірден беске дейін қазақ тілінде, орыс тілінде, ағылшын тілінде тура және кері санайық?





-Жарайсыңдар, балалар.
Өте жақсы санап бердіңдер. Енді кемеге өтейік.
Ендеше, жемістер мен көкөністерді орыс тілінде, ағылшын тілінде атап шығайық.







Балалар бізге теңіз тасбақасы келген екен, ол бізге өзінің жұмбағын ала келіпті.
«Теңіз тасбақасының тапсырмасы»
Жұмбақтар


Бұрыштарым жоқ менің,
Дөңгелекте емеспін.
Ұқсаймын мен денеге,
Кім табады, бұл не?


Үш төбесі бар көрінген,
Үш бұрышы мен үш беті.
Жауабын кім шешеді?


Допқа өзі ұқсайтын,
Ерекше бір пішін бар,
Атын оның атаңдар?





Балалар, осы пішіндер неге ұқсайды?






-Балалар, біздер осы моншақты қай жерімізге тағамыз?


-Моншақты не үшін тағамыз?



-Балалар, Воскобович ойыны ойыны бойынша қуыршаққа моншақ жасайық?


Сергіту сәті:


Оң қанатын жаяды,
Сол қанатын жаяды.
Мойнын созып керіліп,
Оңға басын бұрады,
Солға басын созады
Кербездене керіліп,
Шыр көбелек айнала
Қанат қақты жай ғана


«Түстеріне қарай орналастыр»






-Балалар сендер санамақ білесіңдер ме?

Тапсырмаларды орындауға ынталанады.








Жемістерге: алма, алмұрт, банан
Көкөністерге: қияр, қызанақ жатады



Бір, екі,үш,төрт,бес
Бес,төрт,үш, екі, бір


Один, два,три,четыры,пять
Пять,четыры,три,два, один


One, two, three, fho, fhef.
Fhef, fho,three, two, one.






Яблоко Aplle


Груша Pear
Банан Bannana


ОгурцыCucumber
Помидор Tomatto











Сопақша-қауынға, қиярға ұқсайды.


Үшбұрыш- сәукелеге, шыршаға ұқсайды.


Дөңгелек- допқа, моншаққа ұқсайды



Біз моншақты мойнымызға тағамыз.


-Моншақты әдемілік үшін, тойға,
қонақтарға барғанда тағамыз.







Балалар жұмысы
Ағаш, автобус, үй, балықтар, теңіз ұлулары т.б




Бір дегенім-бірлік,
Бірліксіз болмас тірлік.


Екі дегенім- жаман,
Елім болсын аман.


Үш дегенім-білім,
Ойға тоқы күнім.


Төрт дегенім-халық,
Ауға түссін балық


Бес дегенім-бақыт,
Бағалайтын уақыт.

Рефлексті коррекциялаушы

Балалар бүгінгі оқу іс- әрекетімізде қандай пішіндер туралы айттық?


-Қандай ойындар ойнадық?



-Балалар нелер құрастырдық?



-Бүгінгі оқу іс-әрекетіміз сіздерге ұнадыма?


Балаларды мадақтау.
«Ғажайып сәт»
Балалар келген қонақтармен қоштасайық.

-Сопақша, үшбұрыш, дөңгелек



Жемістер мен көкөністерді ажыратып, үш тілде санадық. Санамақтар айттық.


Моншақ, түстеріне қарай пішіндерден бұйымдар құрастырдық.


-Ұнады



Қош сау болыңыздар!


Күтілетін нәтиже:
Білуі керек: Пішіндерден әр түрлі бейнелер құрастыра білуі, санамақтар айту
Болуы керек: Ынта, зейін, қызығушылық, тіл байлығы болуы керек.
Қолынан келуі: Сұрақтарға толық жауап бере алуы, ұқыптылық, тапқырлық.













МКҚК «Айгөлек» балабақшасы





Тақырыбы: «Қызықты математика»



Өткізген: Балгабаева Ж.К.



2016 жыл