Портфолио воспитателя детского сада
  1. Главная
  2. Занятия с детьми
  3. Көктем: Білім мен табиғат үндестігі

Көктем: Білім мен табиғат үндестігі

Улжабаева Нұрсұлу Нурмухамедовна
Улжабаева Нұрсұлу Нурмухамедовна
DOCX
214
3

Білім беру жүйесінде көктем мезгілі туралы түсініктерді қалыптастыру – оқушылардың табиғатпен байланысын нығайтуда маңызды рөл атқарады. Көктемнің келуімен бірге өсімдіктердің тіршілік циклі жаңаріп, айнала әсемдікке бөленеді. Осындай өзгерістерді сезіну балалардың білімін тереңдетуге, олардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға мүмкіндік береді.

«Көктем» сабағы балаларға табиғатты зерттеудің керемет мүмкіндігі болып табылады. Оқушылар, сабақты өткізген кезде, тек теориялық білім алумен шектелмей, практикалық дағдыларға ие болады. Пән мұғалімі Улжабаева Нұрсұлу Нурмухамедовна ұсынған сабақ жоспары балалардың көктемдегі өзгерістер мен еңбекке, қамқорлыққа деген көзқарастарын қалыптастыруға бағытталған.

Сабақтың барысында оқушылар «Көктем» тақырыбындағы өлеңді мәнерлеп оқуда, табиғаттың әсемдігіне өнер шығармаларымен, сөздік жұмысымен танысып, өздерінің әсерлерімен бөліседі. Дидактикалық ойындар арқылы, көктемгі гүлдерді танып-біле отырып, оқушылардың шығармашылық қабілеттері мен зейіндерін арттыруға бағытталған әдістердің маңызды рөлі бар.

Осы сабақтың мақсаты – балалардың сөйлеу, сөйлемді дұрыс құрау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту, танымдық қызығушылықтарын ояту. Оқу іс-әрекетінде табиғаттың өзгерістерін байқау, өз эмоцияларымен бөлісу тек білімді тереңдетуге емес, сонымен қатар, табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыруға да ықпал етеді.

Предпросмотр

Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы №18орта мектеп мемлекеттік мекемесі.
Бастауыш сынып мұғалімі Улжабаева Нұрсұлу Нурмухамедовна.


Пәні: Тіл дамыту
Сабақтың тақырыбы: Көктем
1. Сабақтың мақсаты : Оқушылардың көктем мезгілі туралы білімдерін кеңейту.
2. Сөздік жұмыстары арқылы сөздік қорларын байытумен бірге есте сақтау қабілеттерін дамыту, грамматикалық тұлғада жүйелі сөйлеуге, әңгімелеп айтуға, берілген сұраққа нақты жауап беруге үйрету.
3. Құстарға, ағаштарға, қамқор және еңбекқор болуға тәрбиелеу.
Көрнекіліктері: құстардың, көктем мезгілінің суреті, бүршік жарған бұтақ, үлестірмелі суреттер.
Сабақтың барысы:
Оқушылар, қазір жылдың қай мезгілі?
Көктем екенін қалай білдіңдер?
Көктемде неше ай бар?
Қай айдан басталады?
Жерде, далада, ағаштарда қандай өзгерістер болады?
Оқушылардың қойылған сұрақтарға жауаптарын тыңдау,ойларын толықтырып отыру.
Негізгі бөлім :а) Т.Молдағалиевтің «Көктем» өлеңін мәнерлеп оқу.
ә)Сөздік жұмысын жүргізу.
Шартылдайды – сартылдайды, тарсылдайды.
Қып- қызыл отпен белгі- бұл жерде найзағайдың көрінісі суреттеліп тұр.
Өпкен жел- бұл жерде желдің денеге жайлы әсер етуі.
б) Өлеңнің мазмұны арқылы көктемгі өзгерістер, көктемгі еңбек туралы әңгіме өрбіту.
в) «Көктемгі гүлдер»дидактикалық ойын. Шарты: себеттегі гүлдердің ішінен көктемде гүлдейтін гүлдерді шығарып алып, сол гүлді сипаттайды. Мысалы: бәйшешек, қызғалдақ, сарғалдақ, т.б.
г) Дәптердегі үлгіге қарап бәйшешектің суретін салу.
Қорытынды бөлім:
а) «Өрік ағашы» әңгімесін оқу.
Сұрақ- жауап әдісі арқылы әңгіменің мазмұнын қалай түсінгендерін сұрау.
ә) Оқушылардың оқу іс-әрекетінде алған білімдерін пысықтау.